Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle

Obserwatorium astronomiczne na Kolonickom Sedle (Przełęczy Kolonickiej) zostało doposażone w ramach projektu "Karpackie Niebo" i umożliwia obserwację obiektów w kosmosie w jednym z najmniej zanieczyszczonych sztucznym światłem zakątków Europy.

Obserwatorium Astronomiczne na Kolonickým Sedle jest filią Obserwatorium Vihorlat w Humenném. Znajduje się na obszarze o bardzo niskim poziomie zanieczyszczenia światłem. Dzięki temu jest to niezwykle odpowiednie miejsce do obserwacji astronomicznych nie tylko dla publiczności, ale również do pracy zawodowej.

Obserwatorium powstało w 1986 roku, kiedy astronomowie z  Humennego odwiedzili to miejsce, aby obserwować przejście Merkurego przez dysk słoneczny. Widok rozgwieżdżonego nocnego nieba i rosnące zanieczyszczenie światłem w Humenné skłoniły ich do budowy tutaj obserwatorium astronomicznego. Wraz z rozbudową oprzyrządowania i budową gmachu głównego (1999) i planetarium (2012) rozrosło się do dzisiejszego obserwatorium.

Jednym z instrumentów astronomicznych w obserwatorium jest Teleskop Narodowy Vihorlat (VNT), dziś drugi co do wielkości teleskop na Słowacji. VNT to teleskop lustrzany o średnicy zwierciadła głównego 1 metra i służy do obserwacji różnego rodzaju gwiazd zmiennych, co jest głównym profesjonalnym programem obserwacyjnym stanowiska pracy. Oprócz VNT istnieje pięć innych teleskopów. Należą do nich 50-centymetrowy teleskop Žiga, należący do Uniwersytetu PJŠafárik w Koszycach.

Oprócz instrumentów i sprzętu do profesjonalnych obserwacji obserwatorium posiada również potężne narzędzie w obszarze edukacji i popularyzacji w dziedzinie astronomii – planetarium. Zostało ono zbudowane w ramach projektu Carpathian Sky i zostało oddane do użytku w 2012 roku. Można w nim wyświetlać wirtualne nocne niebo , filmy w projekcji pełnoekranowej lub prowadzić wykłady na różne tematy astronomiczne.

Na wieczorną obserwację dla publiczności zarezerwowane są dwa teleskopy na betonowym podeście, które mogą pomieścić około 15 osób. W obserwatorium prowadzone są obserwacje, a także inne imprezy dla szkół i publiczności wyłącznie na zamówienie  w dni robocze.

Godziny otwarcia:

Imprezy tylko na zamówienie!

Adres:

Ladomirov 176, 067 71 Ladomirov

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info