Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Castle Čičva

Ruiny zamku Čičava stoją na wzgórzu 225 m npm nad osadą Podčičva. Prawdopodobnie zamek ten został zbudowany w latach 1309-1316 i był centrum dużego majątku szlacheckiego. Stanowił twierdzę strażniczą na przełęczy zwanej „Bramą Polski”, bowiem z jego murów można było kontrolować drogę prowadzącą do głównego szlaku handlowego z Polską.

Ruiny zamku Čičava stoją na wzgórzu 225 m n.p.m. nad osadą Podčičva. Prawdopodobnie zamek ten został zbudowany w latach 1309-1316 i był centrum dużego majątku szlacheckiego. Stanowił twierdzę strażniczą na przełęczy zwanej „Bramą Polski”, bowiem z jego murów można było kontrolować drogę prowadzącą do głównego szlaku handlowego z Polską. Pierwotnie był to niewielki zamek z wieżą i dziedzińcem o nieregularnym kształcie, który był chroniony murem. Na dziedzińcu znajdował się trzykondygnacyjny pałac mieszkalny. Pod koniec XV i na początku XVI wieku został gruntownie przebudowany i ufortyfikowany, aby wytrzymać ewentualny atak wojsk polskich, które pod koniec XV wieku najechały Stropkov powodując znaczne szkody. Zamek otoczono wówczas kamiennym murem, wybudowano również okrągły bastion który strzegł bramy wjazdowej oraz dużą basztę armatnią nad stromym zboczem w kierunku Ondawy. W tamtym okresie na dziedzińcu znajdowały się stajnie, stodoły, szopy oraz spichlerze. Mimo budowy kolejnych umocnień został on zdobyty w roku 1684 i następnie w 1704. Ostatecznym ciosem dla zamku było nadejście wojsk carskich w 1711 roku, wtedy został doszczętnie zniszczony i od tego czasu popadał w ruinę.

W XVI i XVII wieku w archiwach zamku znajdowała się tak zwana Księga kłamstw i kłamczuchów, która była znana w całej Słowacji jako „Cziczawska księga“. Obok imion kłamczuchów były do niej wpisywane wszystkie możliwe i niemożliwe kłamstwa oraz nieprawdy. Dzięki tej księdze powstało znane słowackie powiedzenie: „To powinno być zapisane w Księdze Cziczawskiej“.

Godziny otwarcia:

24h

Adres:

Sedliska 15, 094 09 Sedliska

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info