Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Smolniku

Cerkiew w Smolniku zbudowana została w typie bojkowskim. Jest to jedyny zachowany obiekt sakralny tego typu w Bieszczadach i jeden z trzech w całym kraju.

Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku wybudowana została w 1791 r w miejscu poprzedniej świątyni, która została spalona w roku 1672. Pierwotnie była to cerkiew prawosławna, następnie cerkiew greckokatolicka w Smolniku, a od 1974 roku filialny kościół rzymskokatolicki p. w. Wniebowzięcia NMP parafii św. Stanisława Biskupa w Lutowiskach. W 1969 roku cerkiew w Smolniku została wpisana do Rejestru Zabytków. Dzięki temu statusowi przystąpiono do remontu, co pozwoliło przywrócić pierwotną formę architektoniczną cerkwi.

Cerkiew w Smolniku zbudowana została w typie bojkowskim. Jest to jedyny zachowany obiekt sakralny tego typu w Bieszczadach i jeden z trzech w całym kraju.


Świątynia jest trójdzielna, z nawą, prezbiterium i przedsionkiem równej wysokości, ale nierównej szerokości – nawa jest szersza. Wszystkie części budynku wieńczą kopułki z krzyżami na szczycie namiotowych dachów.

Wewnątrz cerkwi zachowała się ikona Wniebowzięcia Bogarodzicy z 1748 r. i figuralna polichromia ścienna z końca XVIII w.

W 2013 roku cerkiew w Smolniku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się ona na podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej.


 

Godziny otwarcia:

sobota 10:00–17:00

niedziela 08:30–17:00

 

Adres:

Smolnik, 38-713 Smolnik

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info