Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Cudowne źródełko w Radoszycach

Jadąc na Słowację z Komańczy w kierunku przejścia granicznego Radoszyce - Palota niedaleko drogi w miejscowości Radoszyce trafimy na cudowne źródełko - miejsce cudu uzdrowienia po obmyciu wodą ze źródła i objawienia Matki Boskiej

Jadąc na Słowację z Komańczy w kierunku przejścia granicznego Radoszyce - Palota niedaleko drogi w miejscowości Radoszyce trafimy na cudowne źródełko. Według zachowanego podania ludowego, w tym miejscu prawie 140 lat temu chora dziewczyna, będąc u kresu wytrzymałości z powodu cierpienia, doznała cudu objawienia Matki Boskiej i wyzdrowienia, gdy obmyła się wodą z miejscowego źródła. Po tym wydarzeniu źródełko zaczęło uchodzić za cudowne, a woda słynąć z mocy uzdrawiającej. Po kolejnych uzdrowieniach urządzano tu uroczystości pielgrzymkowo-odpustowe w każdy dziewiąty czwartek po Święcie Zmartwychwstania Pańskiego, licząc według juliańskiego kalendarza liturgicznego (w czasie katolickiego święta Bożego Ciała).Pod koniec ostatniej dekady XX wieku z inicjatywy ks. mitrata Jana Pipki proboszcza parafii greckokatolickiej w Komańczy i Jana Krysyny społecznika wsi Radoszyce, ocembrowano bijące w tym miejscu źródełko, oraz powrócono do corocznego odprawiania nabożeństwa ze święceniem wody. Obecnie dzień ten został wpisany do kalendarza świeckich imprez gminnych jako łemkowski kermesz pod nazwą "Radoszyckie Źródełko - Spotkanie przy granicy". Kermeszowi temu towarzyszą występy, konkursy i festyn ludowy na wolnym powietrzu. Na imprezy te jak za dawnych lat licznie przybywają goście z Polski i ze Słowacji, korzystając z otwartego tu drogowego przejścia granicznego Radoszyce-Palota.

Godziny otwarcia:

24h

Adres:

, 38-543 Radoszyce

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info