Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Bazila Veľkého

Drewniana cerkiew greckokatolicka w Hrabovej Roztoce została zbudowana w połowie XVIII wieku. Była poświęcona jednemu z najważniejszych wschodnich świętych św. Bazylemu Wielkiemu.

Drewniana cerkiew greckokatolicka w Hrabovej Roztoce została zbudowana w połowie XVIII wieku. Była poświęcona jednemu z najważniejszych wschodnich świętych św. Bazylemu Wielkiemu.

Kościół jest trzyczęściowy, dwuwieżowy z dwoma krzyżami. Konstrukcja świątyni jest zrębowa, a konstrukcja wieży kolumnowa. Pokryty jest gontem, ułożonym pionowo w poziomych pasach. Od frontu budynku wznosi się wieża wyłożona płytami. Pokryta jest skośnym dachem, na którym osadzona jest cebulasta bania. U góry znajduje się trójramienny krzyż. W wieży wiszą trzy dzwony - jeden z nieznanego roku, dwa z roku 1796 . Nad prezbiterium znajduje się druga wieżyczka wyrastająca z dachu. Dach i cebule pokryte są gontem. Na górze osadzony jest trójramienny krzyż.

Ikonostas pochodzi z 1794 roku. Ma czteropoziomową budowę. Pierwsza, główna seria, zawiera ikony św. Biskupa Mikołaja, Matki Bożej , Chrystusa Nauczyciela i ikonę św. Bazylego Wielkiego. Drugi rząd to ikona Ostatniej Wieczerzy. Trzeci rząd ma pośrodku ikonę Chrystusa Najwyższego Kapłana. Czwarty rząd składa się z sześciu medalionów z parami figur. Ze względu na brak miejsca są pochyłe i trudne do odczytania. Szczyt ikonostasu zamyka krzyż.

W 2003 roku ze świątyni skradziono pięć ikon. Nadal są przechowywane poza świątynią.

Ciekawostką jest to, że zachował się oryginalny wygląd kościoła i ikonostas z czasów jego powstania.

źródło drevenechramy.sk

Adres:

Hrabova Roztoka 31, 067 73 Smigovec

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info