Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Gréckokatolícky drevený chrám sv. archanjela Michala

Drewniana cerkiew greckokatolicka na wsi Uličské Krivé została zbudowana w 1718 roku. Jest pod wezwaniem św. Archanioła Michała, który w chrześcijaństwie uważany jest przede wszystkim za zdobywcę diabła pod postacią smoka, a także przywódcę niebiańskich wojsk stojących przed tronem Bożym na wschodzie.

Drewniana cerkiew greckokatolicka na wsi Uličské Krivé została zbudowana w 1718 roku. Jest pod wezwaniem św. Archanioła Michała, który w chrześcijaństwie uważany jest przede wszystkim za zdobywcę diabła pod postacią smoka, a także przywódcę niebiańskich wojsk stojących przed tronem Bożym na wschodzie. Bardzo szybko Michał okazał się obrońcą bramy do raju. Drewniany kościół na wsi Uličské Krivé został zbudowany w stylu zrębowym na kamiennej podmurówce. Składa się z kaplicy, nawy i przedsionka. Świątynia posiada dwie wieże. Górna wieża znajduje się nad przedsionkiem, dolna nad prezbiterium. Każda wieża świątyni ma kopułę i trójramienny żelazny krzyż. Wieże świątyni i dach świątyni pokryte są wyszczerbionym drewnianym gontem. W górnej wieży świątyni wiszą trzy dzwony. Najstarszy z nich pochodzi z 1811 roku. Główne wejście do kościoła prowadzi od zachodu do przedsionka.

Świątynia ma charakterystyczną ścianę z trzema drzwiami. Ten ikonostas pochodzi z XVIII wieku. Składa się z pięciu rzędów ikon. W głównym wierszu ikonostasu znajdują się ikony: Św. Mikołaja z Miry, św. Dziewicy Hodegetrii oraz Chrystusa Nauczyciela i Mistrza. Drzwi cesarskie składają się z dwóch skrzydeł z wizerunkami drzewa genealogicznego Chrystusa. Nad główną linią ikonostasu znajduje się seria ikon wielkich świąt bizantyjskich z ikoną Ostatniej Wieczerzy. Nad serią ikon świątecznych znajduje się seria świętych apostołów.. Ponad linią świętych apostołów jest linia proroków Starego Testamentu. Ze względów przestrzennych w ikonostasie brakuje krzyża. Piąty rząd ikon znajduje się pod głównym rzędem ikonostasu.

Adres:

Ulič 241, 067 66 Ulič

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info