Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Humenský kaštieľ

Najcenniejszym zabytkiem w miejscowości Humenne jest usytuowany w samym sercu miasta renesansowy Dwór w Humenne.

Dwór był niegdyś siedzibą pochodzącego z Neapolu szlacheckiego rodu Drugethów. Rezydencja w Humenne wzniesiona została w XV wieku na miejscu dawnego średniowiecznego zamku warownego. Od początku swojego istnienia posiadłość stanowiła własność Drugethów. Kiedy w 1684 roku zmarł ostatni potomek rodu, dwór przechodził we władanie różnych możnowładców. Z upływem lat dwór znajdował się kolejno pod panowaniem Rakoczych, Csakych, Wandernatów i Andrassych. Pod koniec XIX wieku dwór przebudowano na wzór francuskich pałaców okresu baroku. W czasie II wojny światowej, na skutek działań wojennych, budynek dworu uległ znacznemu zniszczeniu. W 1964 roku rozpoczęto trwającą wiele lat gruntowną rekonstrukcję dworu. Obecnie rezydencja udostępniona jest dla zwiedzających, a w jej murach znajduje się Muzeum Krajoznawcze. W przyległym parku znajdują się rzadko spotykane okazy drzew i krzewów, a także skansen etnograficzny, do którego przeniesiono charakterystyczne drewniane budynki z terenów, zalanych wodami zbiornika Starina.

Wejścia do parku strzegą Lew i Lwica – odlane w pobliskich Zemplinskich Hamrach. Podobne dwa posągi strzegą mostku, prowadzącego do Dworu. Mają być nawiązaniem do lwów w herbie, ale też do równowagi pomiędzy rolą pana i pani domu.

Godziny otwarcia:

poniedziałek -  piątek 9.00 - 18.00

sobota - niedziela 14.00 - 18.00

Adres:

Námestie slobody no. 1, 066 01 Humenne

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info