Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 4,67
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Słowackie Muzeum Narodowe - Muzeum Spiskie w Lewoczy.

Słowackie Muzeum Narodowe - Muzeum Spiskie w Lewoczy należy do najczęściej odwiedzanych na Słowacji. Składa się z czterech ekspozycji: Ratusza Historycznego, Domu mistrza Pawła, kultury plastycznej na Spiszu i Zamku Spiskiego.

Muzeum Spiskie w Lewoczy jest chyba najczęściej odwiedzanym muzeum spośród oddziałów Muzeum Narodowego Słowacji (SNM).

Ma ono ponad 120 letnią tradycję i w skład jego wchodzą cztery obiekty. Najważniejsze z nich to Historyczny ratusz, Dom mistrza Pawła, Kultura plastyczna na Spiszu oraz Zamek Spiski.

Budynek zabytkowego ratusza stoi w centralnej części lewoczańskiego rynku. Uwagę licznych turystów zwracają jego renesansowe arkady. Znad południowej stronie ratusza znajdują się alegorie cnót mieszczańskich, które miały zdobić mieszkańców tego miasta. Ratusz był symbolem bogactwa i znaczenia wolnego królewsk9iego miasta Lewocza. W tym budynku rajcowie miejscy wyłonieni w wyborach podejmowali ważne decyzje dotyczące miasta i jego mieszkańców. Wewnątrz jest ekspozycja poświęcona historii miasta Lewocza oraz znajdują się bogate zbiory sztuki ludowej Górnego Spiszą.

Dom mistrza Pawła z Lewoczy znajduje się w jednej z kamieniczek przy rynku zlokalizowanej pod numerem 20. Na froncie tej kamieniczki znajduje się charakterystyczny motyw muszli. Znajdująca się tutaj ekspozycja jest poświęcona życiu i twórczości mistrza Pawła , który był jednym z największych mistrzów rzeźbiarskich późnego gotyku. W tylnej części budynku znajduje się pokój, który niegdyś służył mistrzowi Pawłowi jako warsztat rzeźbiarski.

Godziny otwarcia:

pon - niedz: 9:00 - 17:00

Adres:

Námestie Majstra Pavla 40, 05401 Levoča

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info