Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Rynek - Bardejov

Wprowadzenie: Rynek w Bardejovie jest centralnym miejscem historycznego centrum miasta. Ma on prostokątny kształt i jest zabudowany szeregiem dawnych kamienic mieszczańskich z typowymi szczytowymi fasadami.

Rynek w Bardejovie jest centralnym miejscem historycznego centrum miasta. Ma on prostokątny kształt i jest zabudowany szeregiem dawnych kamienic mieszczańskich z typowymi szczytowymi fasadami.

W samym środku rynku stoi dawny ratusz z początku XVI wieku (1505 – 1509). Wystawa ulokowana w gotycko-renesansowym ratuszu prezentuje historię Bardejowa od 1241 r. po wiek XVIII. Najcenniejszym zabytkiem ekspozycji jest rzeźba z 1520 r., przedstawiająca ukrzyżowanie Chrystusa. Jej autorstwo przypisywane jest Mistrzowi Pawłowi z Lewoczy.

Na rynku w gmachu nr 27 znajduje się ekspozycja, która przedstawia ikony północnej Słowacji. Ekspozycję przyrodniczą można obejrzeć w kamiennicy nr 3-5 w sąsiedniej ulicy Rhódyho.

Najważniejszym zabytkiem jest rzymskokatolicka Bazylika Mniejsza św. Egidiusza (św. Idziego), która znajduje się w północnej części rynku. Jej budowę rozpoczęto na początku XV wieku, stopniowo przekształcając ją we wspaniałą gotycką bazylikę o trzech nawach. Interesującymi obiektami w jej wnętrzu jest 11 późnogotyckich ołtarzy skrzydłowych z XV i XVI wieku, z rzeźbami w drewnie, uważanymi za najcenniejsze w Europie.

W przeciwległym końcu Rynku znajduje się sławna rzeźba kata, dla upamiętnienia, że miasto Bardejov miało przed laty prawo miecza.

W części wschodniej i zachodniej Rynku znajdują się liczne zabytkowe kamieniczki, a w części z nich czekają na utrudzonych turystów lokale gastronomiczne.

Godziny otwarcia:

24h

Adres:

Rynek, 085 01 Bardejov

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info