Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Stropkov

W samym sercu Stropkova, nieopodal ryneczku miasta wznoszą się dumne pozostałości stropkowskiego zamku, który gościł w swoich murach m.in. habsburskiego następcę tronu Franciszka Ferdynanda D’Este. Tuż obok przycupnęła piękna drewniana kapliczka Matki Bożej Boleściwej (Pieta).

Zamek Modre Pole w Stropkowie po raz pierwszy był wzmiankowany 10 lipca 1408r. Początkowo właścicielami warowni była rodzina Cudarów, a następnie węgierski ród szlachecki Perenyi i Petho de Gerse. Zachowana do dziś forma zamku znajduje się w ramach jego planu z 1767, kiedy to rodzielono dobra miasta Stropkova i prywatne działki zamkowe. Pierwotnie zamek miał kształt pięciokąta, a jego częściami były kościół i kasztel, które możemy oglądać dziś. W dniu 15 lipca 1814r w warsztacie kowalskim niejakiego Temdera wybuchł potężny pożar, który zamienił w pożogę zamek i całe miasto. Na potrzeby odbudowy miasta stopniowo rozebrano mury zamkowe, a niepotrzebne już obronne fosy zasypano. Ważnym wydarzeniem w historii stropkowskiego kasztelu była wizyta austriackiego następy tronu, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda D’Este, który przy okazji Wielkich Cesaskich manewrów Wojennych gościł w jego podwojach od 12 do 16 września 1911r. W roku 1963 zamek został zaliczony do Narodowych Zabytków Kultury. Kasztel jest oddziałem terenowym Regionalnego Muzeum Kultury w Preszowie.

Stojąca nieopodal kasztelu drewniana kapliczka Piety jest cennym dokumentem małej architektury sakralnej we wschodniej Słowacji końca XVIII w. Stanowi ważny czynnik krajobrazowy i odpowiednio uzupełnia plac wokół kościoła rzymskokatolickiego. Wewnątrz znajduje się Pieta (Matka Boska Siedmiu Bolesna), ludowa rzeźba z końca XVIII wieku.

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek 9:00 - 17:00

Sobota - ZAMKNIĘTE

Niedziela - ZAMKNIĘTE

Adres:

Zámocká 519/3, 091 01 Stropkov

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info