Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Vihorlatská observatory

Obserwatorium astronomiczne w centrum Humennego, poza profesjonalną działalnością naukową, prowadzi zajęcia edukacyjne i nocne obserwacje nieba dla uczniów i szerokiej społeczności.

Obserwatorium zostało założone w 1952 roku iw ciągu ponad 65 lat działalności stało się ważnym ośrodkiem edukacji astronomicznej, promocji i obserwacji w regionie Horní Zemplín.

Działalność obserwatorium opiera się na trzech filarach – obserwacje profesjonalne, popularyzacja, edukacja.

Działalność profesjonalna odbywa się głównie w Obserwatorium Astronomicznym na przełęczy Kolonický i koncentruje się na obserwacji różnych typów gwiazd zmiennych. Dzięki lokalizacji w Parku Ciemnego Nieba Poloniny astrofizycy mają idealne warunki do pracy.

W humenskim obserwatorium realizowane są programy popularyzatorskie i edukacyjne dla szkół i szerokiej społeczności, zajęcia odbywają się zarówno w Humennem, jak i w obiekcie na Kolonickim Sedle k/Ladomirova. W Obserwatorium Humen prowadzone są zajęcia w sali dla 77 słuchaczy, a w kopule można obserwować fotosferę słoneczną metodą projekcyjną.

W planetarium na przełęczy Kolonickie Sedlo można wyświetlić sztuczne nocne niebo, przeprowadzić wykład lub wyświetlić filmy edukacyjne. A jeśli pogoda na to pozwoli, po zmroku teleskop jest gotowy dla zamówionych gości do obserwacji obiektów nocnego nieba.

Godziny otwarcia:

Godziny pracy (działalność profesjonalna):

Poniedziałek – piątek 7:30 – 15:30

Obserwacje w dla publiczności w środy i piątki:
kwiecień - sierpień: 21.00
wrzesień - marzec: 20:00

Adres:

Mierova 4, 066 01 Humenne

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info