Obserwatorium astronomiczne w centrum Humennego, poza profesjonalną działalnością naukową, prowadzi zajęcia edukacyjne i nocne obserwacje nieba dla uczniów i szerokiej społeczności.
Obserwatorium zostało założone w 1952 roku iw ciągu ponad 65 lat działalności stało się ważnym ośrodkiem edukacji astronomicznej, promocji i obserwacji w regionie Horní Zemplín.
Działalność obserwatorium opiera się na trzech filarach – obserwacje profesjonalne, popularyzacja, edukacja.
Działalność profesjonalna odbywa się głównie w Obserwatorium Astronomicznym na przełęczy Kolonický i koncentruje się na obserwacji różnych typów gwiazd zmiennych. Dzięki lokalizacji w Parku Ciemnego Nieba Poloniny astrofizycy mają idealne warunki do pracy.
W humenskim obserwatorium realizowane są programy popularyzatorskie i edukacyjne dla szkół i szerokiej społeczności, zajęcia odbywają się zarówno w Humennem, jak i w obiekcie na Kolonickim Sedle k/Ladomirova. W Obserwatorium Humen prowadzone są zajęcia w sali dla 77 słuchaczy, a w kopule można obserwować fotosferę słoneczną metodą projekcyjną.
W planetarium na przełęczy Kolonickie Sedlo można wyświetlić sztuczne nocne niebo, przeprowadzić wykład lub wyświetlić filmy edukacyjne. A jeśli pogoda na to pozwoli, po zmroku teleskop jest gotowy dla zamówionych gości do obserwacji obiektów nocnego nieba.
Godziny pracy (działalność profesjonalna):
Poniedziałek – piątek 7:30 – 15:30
Obserwacje w dla publiczności w środy i piątki:
kwiecień - sierpień: 21.00
wrzesień - marzec: 20:00