Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Bardejowski Kat

Brązowa statua kata na rynku przypomina czasy, kiedy królewskie miasto Bardejov cieszyło się licznymi prawami i przywilejami, w tym prawem wykonywania kar śmierci tzw. prawem gardła.

Brązowa statua kata na rynku  przypomina czasy, kiedy królewskie miasto Bardejov cieszyło się licznymi prawami i przywilejami, w tym prawem wykonywania kar śmierci tzw. prawem gardła.

Statua została wykonana przez Martina i Viktora Kutnych w ich rodzinnej firmie, zajmującej się restauracją zabytków i rzeźbiarstwem. Firma ta również w znacznej części sfinansowała jej wykonanie. Odsłonięcia dokonano 4 czerwca 2016r. Rzeźba umieszczona jest w tej części rynku, przy której według tradycji zamieszkiwał bardejovski kat. Czy rzeczywiście? Część źródeł podaje, że kat, choć był dla miasta niezwykle ważnym obywatelem, a jego praca przynosiła ogromne wpływy do kasy miejskiej, mieszkał jednak zwykle na przedmieściu, z dala od ludzi.

Bardejov uzyskał od króla węgierskiego Ludwika I Wielkiego w połowie XIV wieku prawo miecza, czyli przywilej wykonywania egzekucji. Miasto Bardejov słynęło w średniowieczu z surowej sprawiedliwości . Dowodem na to jest Księga Sądów przechowywana w archiwum miejskim. Jest wzmianka o spaleniu za kradzież miodu i zniszczeniu ula lub ukrzyżowaniu za kradzież domu burmistrza. W tamtych czasach Sarowie szerzyli powiedzenie: „ Od bardejowskiej sprawiedliwości chroń nas Boże!” 

Godziny otwarcia:

cała doba, 7 dni w tygodniu

Adres:

Rynek, 085-01 Bardejov

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info