Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Cerkiew św. Mikołaja w Bodružalu

Ocalona cudownie podczas walk o Przełęcz Dukielską ta piękna cerkiew zasługuje na odwiedziny. Piękna polichromia, nietypowy układ ikonostasu i symboliczna architektura pozostaną na długo w pamięci.

Cerkiew Świętego Mikołaja to drewniana greckokatolicka cerkiew filialna, zbudowana w 1658 w Bodružalu, na terenie greckokatolickiej archieparchii preszowskiej. Należy do parafii Hunkovce.

W skład kompleksu cerkiewnego wchodzi budynek cerkwii, samodzielnie stojąca dzwonnica, cmentarz i drewniane ogrodzenie. Jest to cerkiew łemkowska typu północno-zachodniego. Składa się z trzech pomieszczeń - nawy, prezbiterium i babińca. Tę potrójność akcentuje na zewnątrz zróżnicowana wysokość cebulastych, pękatych wieżyczek. Symbolicznie ukazuje to Trójcę Świętą.

Północna ściana nawy ozdobiona jest interesującą polichromią figuralną wykonaną w połowie XVIII w. Przedstawione zostały m.in. sceny Ukrzyżowania, Sądu Ostatecznego, Chrystus Pantokrator, Matka Boża, aniołowie, apostołowie, Adam i Ewa klęczący przy stole z otwarta Ewangelią, Michała Archanioł sprawujący sąd nad duszami oraz diabły wieszające na szubienicy opiekunów cerkwi. Interesujący jest też ikonostas z 1794 r., który co rzadkie w cerkwiach jest niesymetryczny. Carskie wrota są przesunięte w stosunku do środkowych ikon umieszczonych w wyższych rzędach. Ponadto lewe wrota diakońskie są wyraźni szersze od prawych.

W czasie walk o Przełęcz Dukielską na dach cerkwi padł pocisk. Cudownym zrządzeniem nie doszło do eksplozji. Kobiety ze wsi, nie bacząc na niebezpieczeństwo utraty życia, zabrały pocisk z dachu i odniosły żołnierzom, którzy go odbezpieczyli i zdetonowali z dala od świątyni. Na dachu cerkwi do dziś jednak pozostała pamiątka po tym wydarzeniu.

W 2008 została wpisana wraz z innymi drewnianymi świątyniami słowackich Karpat na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nieopodal cerkwi grekokatolickiej znajduje się prawosławna cerkiew św. Apostołów Piotra i Pawła

Godziny otwarcia:

po uzgodnieniu telefonicznym 

Helena Kazimirova +421 54 759 3467       +421 908 665 578

Adres:

Bodruzal, 095 05 Krajna Polana

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info