Bojkowie

Bojkowie - potomkowie dawnych Wołochów

Etnografowie i historycy wiążą pojawienie się Bojków na terenie Polski południowo-wschodniej z migracją bałkańskich pasterzy zwanymi Wołochami. Od II połowy XIV wieku do XVI zdołali oni osiedlić tereny Bieszczadów, zachodni łuk Karpat w stronę Beskidu Niskiego, Sądeckiego, a także fragmenty Pogórzy, aż po Morawy. Wołosi, którzy rozlokowali się na tych terenach nie byli jednorodną grupą. Płynęła w nich krew bałkańskich nomadów, południowych Słowian oraz Rusinów. Ich charakter ukształtowała długa wędrówka z terenów Mołdawii i dzisiejszej Rumunii w poszukiwaniu nowego domu dla swoich rodzin i zwierząt. To dzięki swojej sile i wytrwałości zdołali przebyć tak długą drogę oni osiedlić się na dzikim obszarze Bieszczad.

Trzeba pamiętać, że przygotowanie górzystego terenu pod uprawę i wypas wcale nie było łatwe, wymagało bowiem karczunku lasów, obrony przed drapieżnikami oraz przetrwania srogich i długich zim.  W tych ciężkich warunkach kształtowała się surowa kultura górali bieszczadzkich. Wołochowie wtapiali się powoli w nowy krajobraz społeczny, asymilując się z napotkanymi społecznościami, ale jednocześnie kultywując  stare tradycje i zwyczaje dając początek grupie nazwanej później Bojkami.

 

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Bojków, "Dawni Bieszczadzcy Górale".

Etno-wehikuł – śladami dawnej Bojkowszczyzny.

Dowiedz się więcej
Śladami Bojków,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info