Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogurodzicy z Grąziowej.

Bojkowska Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy, ze wsi Grąziowa, pow. bieszczadzki

Jest to jedna z trzech, zachowanych do dzisiaj cerkwi typu bojkowskiego. Została ona wzniesiona w 1731 roku we wsi Grąziowa koło Ustrzyk Dolnych. Cały budynek został osadzony na kamiennej podmurówce. Bryła budynku cechuje się charakterystycznymi dwukondygnacyjnymi podcieniami oraz krytymi gontem dachami namiotowymi, które górują nad poszczególnymi pomieszczeniami. W układzie przestrzennym cerkiew wyróżnia się: dwupoziomowym przedsionkiem, nawą  boczną, dwoma wejściami w ścianie południowej i zachodniej oraz sanktuarium. Wokół prezbiterium biegnie szeroki okap, który ma na celu odprowadzenie deszczówki jak najdalej od budynku.

We wnętrzu cerkwi głównym elementem wyposażenia jest pięciorzędowy ikonostas datowany na drugą połowę XVIII wieku. Aranżację wnętrza świątyni dopełniają ikony, obustronnie malowane obraz religijne, chorągiew i krzyż procesyjny. Zwiedzając wnętrze świątyni warto również zwrócić uwagę na znakomicie zachowaną polichromię ścienną z 1735 roku ufundowaną przez Grigorija Kolosterskiego, w intencji odpuszczenia grzechów własnych i żony. Polichromia ta uważana jest przez niektórych badaczy za kluczowy zabytek w badaniach nad sztuką bizantyjskiego pogranicza. Malowidła powstałe na cienkiej wapiennej pobiałce mają charakter ludowy lecz mimo całej prymitywności uderza w nich przemyślany układ ikonograficzny i głębokie treści symboliczne.

 

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info