Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem Przeniesienia Relikwii św Mikołaja

Cerkiew Greckokatolicka w Olchowcu to trójdzielna cerkiew konstrukcji zrębowej z wyodrębnionym prezbiterium i babińcem. Służy dwóm obrządkom greckokatolickiemui rzymskokatolickiemu. Do cerkwi prowadzi unikatowy kamienny mostek.

Pierwsza cerkiew w Olchowcu powstała w 1792 roku. Jeden z trzech dzwonów, jakie posiadała, do dnia dzisiejszego znajduje się w świątyni ustawionej na jej miejscu w 1934, kiedy rozebrano starą cerkiew. Nowa budowla poważnie ucierpiała w czasie II wojny światowej, Bezpośrednio po wojnie mieszkańcy podjęli prace zabezpieczające, przerwane przez akcję „Wisła”.

W latach 40. XX wieku z pozostawionej bez opieki cerkwi rozkradziono znaczną część wyposażenia. Następnie cerkiew została zaadaptowana na kościół. Po 1956, z inicjatywy miejscowej ludności, dokonano kolejnych niezbędnych napraw we wnętrzu obiektu, Dopiero w latach 80. udało się zamontować w cerkwi nowy ikonostas, a po 1992 przeprowadzić generalny remont. W 1987 wznowiono w niej nabożeństwa greckokatolickie.

Świątynia w dalszym ciągu służy katolikom dwóch obrządków – należy do greckokatolickiej parafii w Komańczy oraz do rzymskokatolickiej w Polanach. W 2000 cerkiew wróciła pod jurysdykcję greckokatolickiego władyki w Przemyślu.

Cerkiew w Olchowcu jest trójdzielna, posiada wyodrębnione prezbiterium, nawę oraz babiniec. Obiekt posiada konstrukcję zrębową i jest zgodnie z tradycją orientowany. Dach cerkwi jest kalenicowy, wzmocniony blachą, wieńczą go dwie kopuły. Okna cerkwi wypełniają witraże.

Cerkiew otoczona jest kamiennym murem. Do świątyni prowadzi kamienny mostek, będący unikatem na Łemkowszczyźnie i zabytkiem.

Godziny otwarcia:

Klucze od cerkwi dostępne w łemkowskiej chyży pod numerem 12, tuż obok cerkwi.

Adres:

Olchowiec, 38-450 Dukla

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info