Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Komańczy

Prawosławna cerkiew parafii w miejscowości Komańcza, należy do dekanatu Sanok diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Jest to rekonstrukcja poprzedniej cerkwi, która spłonęła w 2006 roku.

Prawosławna cerkiew parafii w miejscowości Komańcza, należy do dekanatu Sanok diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Jest to rekonstrukcja poprzedniej cerkwi, która spłonęła w 2006 roku.

Zachowaną do 2006 roku cerkiew zbudowano w latach 1800–1803 na miejscu poprzedniej spalonej cerkwi w 1800 roku, jako parafialną cerkiew greckokatolicką. W 1834 roku ustawiono ikonostas wykonany przez snycerza i malarza Aftanazego Rużyłowicza, przeniesionego ze wsi Wołosianka na Zakarpaciu.

W 1834 roku zbudowano dzwonnicę bramną, a w 1836 roku dobudowano, także zakrystię. Cechą szczególną było usytuowanie zakrystii na przedłużeniu sanktuarium, na osi wzdłużnej cerkwi. Świątynia była wielokrotnie remontowana.

Po wojnie, mimo wysiedlenia znacznej liczby mieszkańców (Łemków) służyła pozostałym we wsi grekokatolikom. Nieprzerwanie odbywały się nabożeństwa greckokatolickie, było to zjawisko wówczas niespotykane na skale kraju.

W latach 1965–1970 przeprowadzono gruntowny remont cerkwi. Załatano ubytki w ścianach oraz odremontowano fundamenty. W latach 1983–1985 przeprowadzono prace konserwatorskie ikonostasu i polichromii. Kolejne prace remontowe i zabezpieczające wykonano w okresie 1993–1995.

13 września 2006 cerkiew wraz z wyposażeniem spłonęła, strażakom udało się uratować jedynie zabytkową dzwonnicę. 14 września 2006 (następnego dnia po pożarze) prawosławny arcybiskup przemyski i nowosądecki Adam (Dubec) zapowiedział jej odbudowę w kształcie sprzed pożaru i 14 października 2008 celebrował w nowej cerkwi liturgię (cerkiew w stanie surowym bez okien i podłogi, bez ikonostasu i polichromii).

Świątynia włączona została do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej

Adres:

Komańcza 216, 38-543 Komańcza

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info