Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach.

To jedna z najstarszych cerkwi łemkowskich. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie.

Jest to parafialna cerkiew greckokatolicka, wybudowana w 1653 roku, znajdująca się w miejscowości Owczary.

Obecnie pełni funkcję greckokatolickiej cerkwi parafialnej oraz kościoła filialnego parafii rzymskokatolickiej w Sękowej

To jedna z najstarszych cerkwi łemkowskich. W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie.

Cerkiew charakteryzuje typ łemkowski, jest trójdzielna, z wieżą o konstrukcji słupowo-ramowej nad przedsionkiem. Prezbiterium i nawa, po przebudowach, są równej szerokości. Kryte gontem dachy nad trzema częściami świątyni wieńczą hełmy z pseudolatarniami i krzyżami.

Początkowo prostokątne okna znajdowały się tylko w południowej ścianie cerkwi, ponieważ część północną utożsamiano z siłami diabelskimi. Ze względu na konieczność ochrony przed wilgocią cerkiew wzniesiono na fundamencie z wykarczowanych pni drzewnych.

Cerkiew wielokrotnie była odnawiana, a ostatni gruntowny remont miał miejsce w latach 80. XX w. Przywrócono wtedy gontowe pokrycie ścian i dachów namiotowych, a całość działań konserwatorskich została wyróżniona międzynarodową nagrodą organizacji Europa Nostra.

Cerkiew znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego.

Godziny otwarcia:

MSZA ŚW. W NIEDZIELE I ŚWIETA :

8:30 – msza Greckokatolicka

12:00 – msza Rzymskokatolicka

Zwiedzanie:

środa 9:00 – 17:00

czwartek 9:00 – 18:00

piątek 9:00-18:00

sobota 9:00 – 18:00

niedziela 12:00 – 17:00

poniedziałek, wtorek – po telefonicznej rezerwacji zwiedzania

Adres:

Owczary, 38-307 Sękowa

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info