Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Cerkiew pw. Świętej Trójcy z 1900 r. w Międzybrodziu.

Greckokatolicka cerkiew parafialna murowana, położona w Międzybrodziu na turystycznym szlaku ikon. Obecnie kościół filia rzymskokatolicka pod tym samym wezwaniem należący do parafii Trepcza.

Cerkiew pw. Świętej Trójcy w Międzybrodziu jest to murowana parafialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się w Międzybrodziu na turystycznym Szlaku Ikon. Aktualnie rzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii w Trepczy.

Cerkiew została zbudowana w 1901 r. w miejscu starszej, drewnianej cerkwi, która spłonęła w 1866 r. W 1934 r. parafia została włączona do Apostolskiej Administracji Łemkowszczyzny.

Murowana, potynkowana, postawiona na rzucie krzyża greckiego, z prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Autorem zachowanego ikonostasu, pochodzącego z 1900 r., jest Bogdanowicz ze Lwowa. 

W lewym ołtarzu bocznym znajduję się współczesna ikona Matki Bożej Pokorowy nad międzybrodzką cerkwią. Na kopule wyobrażenie sklepienia niebieskiego, a w centrum Bóg Ojciec.

Na północnej ścianie narteksu wisi portret fundatora cerkwi – dr Aleksandra Wajcowicza, trzymającego w ręku plany cerkwi. Jego autorem jest Feliks Bogdański, który wykonał prace w 1899 r.

Nawę główną wieńczy wielka, oktogonalna kopuła pobita blachą, zwieńczona krzyżem łacińskim. Przed świątynią stoi wybudowana w 1900 r. murowana, ośmioboczna dzwonnica, zwieńczona takąż samą kopułą. Krzyże na świątyni kute, łacińskie.

Według jednej z legend w miejscu tym istniał niegdyś klasztor Bazylianów, według innej, miejsce budowy cerkwi wskazał wyrzucony przez wodę dzwon, pochodzący z dawnej cerkwi na pobliskim Horodyszczu.

Ciekawostką jest fakt, że na przykościelnym cmentarzu znajduję się piramidalny grobowiec rodów Kulczyckich i i Dobrzańskich herbu Sas. Jest to krypta grobowa w kształcie piramidy.

Nad wejściem do krypty znajduję się krzyż maltański. Piramida ma 3 m wysokości i jest repliką Piramidy Cheopsa w skali 1:50. Również wejście do wnętrza krypty przypomina niszę piramidy Deir el-Medina.

Godziny otwarcia:

w czasie mszy św oraz po uzgodnieniu w parafii

Adres:

Międzybrodzie, 38-500 Międzybrodzie

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info