Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Cerkiew Świętego Mikołaja w Bodružalu.

Cerkiew wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Drewniana cerkiew greckokatolicka św. Św. Mikołaja w Bodružal jest jednym z najstarszych drewnianych kościołów na Słowacji. Budowa kościoła datowana jest na 1658 rok. Kościół Bodružalskiego to trzyizbowy budynek zrębowy, składający się z mniejszego prezbiterium na planie kwadratu, większej kwadratowej nawy i przedsionka pod wieżą główną.

W środku cerkwi znajduje się wyjątkowy Ikonostas, ponieważ jest jedynym znanym ikonostasem dwustronnie malowanym. W XVIII wieku obecny ikonostas został namalowany na odwrocie oryginalnego ikonostasu z XVII wieku. W 1968 roku ikona Chrystusa Mistrza została podzielona wzdłużnie na dwie części. Tył - ikona św. Pawła z innym uczniem znajduje się w nawie na ścianie południowej. Ze względu na możliwe nieodwracalne uszkodzenie ikonostasu zrezygnowano z wyodrębniania poszczególnych ikon.

Ołtarz główny za ikonostasem jest barokowy, ze starszym obrazem Ukrzyżowania. U dołu ołtarza znajduje się ikona Chrystusa padającego pod krzyżem. Rzadko spotyka się też fresk z XVIII wieku przedstawiający Sąd Ostateczny i Ukrzyżowanie. Ikonostas i polichromie zostały ostatnio odrestaurowane w 1995 roku. Odbudowę kościoła przeprowadzono w XVIII wieku, następnie w 1902, po wojnie w 1945 i ostatnio w latach 2004-2008.

Adres:

Bodružal 32, 090 05 Bodružal

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info