Dolinianie

Usłysz nas.

Charakterystycznymi dla Dolinian są: 

  • muzyka cerkiewna,
  • muzyka kościelna,
  • pieśni śpiewane podczas tradycyjnych obrzędów żniwnych.

Na terenie ziemi sanockiej obecnie funkcjonują nieliczne zespoły ludowe, które w pewnym stopniu kontynuują tradycje Doliniańskie. Przy Gminnym Domu Kultury w Sanoku działają dwie kapele ludowe: Kapela Ludowa Kamraty powstała w 1985 roku w Strachocinie. W repertuarze kapeli jest ponad 100 pieśni ludowych. Prezentuje autentyczny, tradycyjny, folklor wsi podsanockiej. Czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gminy Sanok i reprezentuje ją na zewnątrz. Kamraty starają się uchronić od zapomnienia radosne takty muzyki ludowej regionu Dolinian. Występują w tradycyjnych strojach ludowych Dolinian.

Kolejnym zespołem ludowym działającym przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sanoku jest Zespół ludowy Lisznianie. Powstał w 2001 roku, w Lisznej koło Sanoka. Założycielem był Józef Mleczko, który przez kilka kolejnych lat prowadził zespół jako jego kierownik. Zasłużonym członkiem jest również Edward Filipczak, który od początku dbał o podtrzymanie dawnych tradycji, muzyki ludowej. W skład zespołu wchodzi kapela instrumentalna oraz zespół śpiewaczy, które w swoim repertuarze prezentują głównie dawne melodie i piosenki z okolic Sanoka, muzykę karpacką oraz pieśni biesiadne. Zespół występuje na imprezach oraz uroczystościach świeckich i kościelnych, organizowanych na terenie gminy i Podkarpacia.

Zespół wokalno – obrzędowy Pakoszowianie to zespół obrzędowo-wokalny, działający przy Kole Gospodyń Wiejskich w Pakoszówce. Zespół powstał w 2012 roku. Repertuar Pakoszowian to przede wszystkim obrzędy związane z życiem mieszkańców wsi podsanockiej na przełomie XIX i XX wieku oraz pieśni, przyśpiewki ludowe, folkowe, czy patriotyczne.

muzyka cerkiewna,

  • muzyka kościelna,
  • pieśni śpiewane podczas tradycyjnych obrzędów żniwnych.

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Dolinian, "Dwa Brzegi Sanu"

Jedzmy po bożemu, czyli módl się, jedz i doświadczaj.

Dowiedz się więcej
Śladami Dolinian,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info