Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Dwernik.

Dwernik to niewielka miejscowość w Bieszczadach położona nad potokiem o tej samej nazwie. 

Malowniczo położona wieś jest chętnie odwiedzana przez turystów. Bez problemu znajdziemy tu noclegi zarówno w gospodarstwach agroturystycznych jak i w pokojach gościnnych. 

Jest to doskonały punkt wypadowy na piesze wycieczki po Bieszczadach m.in. na: Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską czy Ortyt.

Niestety nie zachowały się tu żadne zabytki. Spowodowane jest to ogromnymi zniszczeniami oraz wysiedleniami podczas II wojny światowej.

interesującym obiektem jest tu Kościół Parafialny św. Archanioła Michała który został zbudowany z materiałów pochodzących z rozebranej w 1980 r. cerkwi w Lutowiskach (datowana na 1898 r.).

Dwernik jest jednym z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie. Rafineria oraz kopalnie nafty istniały w tym miejscu już przed 1884 r. Ropa naftowa w dalszym ciągu jest tu wydobywana lecz tylko w mikroskali. 

Około 100 metrów od drogi, za dawnym sklepem zachował się przycerkiewny cmentarz z kilkunastoma nagrobkami, natomiast na północnym skraju można odnaleźć stawy rybne, które są pozostałością po dworze. W miejscu, gdzie kiedyś istniał tu młyn wodny utworzono zespół przyrodniczo-krajobrazowy o nazwie Młyn w Dwerniku.

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info