Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Galeria Bojkowska Myczków

Galeria znajduje się w sąsiedztwie Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków. W kameralnie urządzonym wnętrzu eksponowane są prace bieszczadzkich artystów plastyków, rękodzieło artystyczne i użytkowe. Można tu też wypić doskonałą kawę, herbatę po bojkowsku i osłodzić ją pysznym ciastem.

Przy Muzeum działa „Galeria u Bojków”, która prezentuje wyroby bieszczadzkich artystów i rzemieślników. Można tu zakupić pamiątki, książki o Bieszczadach, mapy, przewodniki itp., przede wszystkim zaś, zakosztować pysznej kawy lub herbaty po bojkowsku.

Muzeum swoje powstanie zawdzięcza staraniom Stanisława Drozda, historyka i pasjonata kultury ludowej Bieszczadów. Początki pasji pana Stanisława sięgają lat 70 ubiegłego stulecia, kiedy to zaczął gromadzić pierwsze zbiory.

Przechowywane były one w szkole podstawowej, w której, jako nauczyciel historii, wykorzystywał je w pracy dydaktycznej. Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i licznych ofiarodawców, zgromadzonych wokół idei ocalenia pamiątek przeszłości, powstał znacznych rozmiarów zbiór eksponatów i narodził się pomysł powołania Muzeum.

Niezbędna okazała się tu pomoc Gminy Solina, która objęła opieką nowo powstałą placówkę i przeznaczyła na jej siedzibę budynek gminny. Pozyskane fundusze europejskie pozwoliły na jego remont i przystosowanie do potrzeb muzealnych. W 2013 r. Stanisław Drozd przekazał zgromadzone zbiory na rzecz Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Solinie z/s w Polańczyku i tak z szkolnej pracowni historycznej trafiły one do powołanego Gminnego Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie.

Gminne Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie prezentuje kulturową różnorodność Bieszczadów, gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem okolicznych wsi, dworów oraz miasteczek. Utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy ludzi minionej epoki. Szczególnie zaś stara się zachować pamięć o Bojkach, dawnych mieszkańcach Bieszczadów, którzy od przeszło pięciu stuleci wzbogacali barwny krajobraz etniczny tych ziem, a których historia została przerwana w połowie XX w. Pozostały po nich tylko nieliczne ślady ich bytności i zacierające się już wspomnienia.

Godziny otwarcia:

wtorek - sobota 9:00 - 17:00

Adres:

Myczków 46, 38-610 Polańczyk

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info