Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Galeria Dezidera Millyho

Jednym z oddziałów Słowackiego Muzeum Narodowego w Svidniku na Słowacji jest Galeria Dezidera MIllyho w Svidníku. Mieści sie ona w zabytkowym barokowym pałacu.

Galeria Dezidera Millyego mieści się w XVIII-wiecznym barokowym pałacu. Przedstawia rozwój ludowej oraz profesjonalnej sztuki plastycznej Rusinów – Ukraińców od XVI wieku do czasów współczesnych.

Galeria składa się z dziewięciu pomieszczeń. W holu wejściowym znajduje się drewniana rzeźba z brązowym popiersiem narodowego artysty akademickiego malarza Dezidera Millyego. Autorem rzeźby jest artysta Ján Kulich. Spośród wystawionych eksponatów na szczególną uwagę zasługuje cenna kolekcja ikon.

Budynek, w którym mieści się galeria, pierwotnie dwór, został zbudowany pod koniec XVIII wieku w stylu późnego baroku. Jest to najstarszy budynek w Svidniku, zarejestrowany na Państwowej Liście Zabytków. Na potrzeby muzeum został on zrekonstruowany i udostępniony publiczności w 1983 roku.

Założycielami obecnej szkoły malarstwa Zakarpackiego byli Adalbert Erdélyi i Jozef Bokšaj. Kilku artystów na Słowacji, jest nierozerwalnie związanych z ich wczesną twórczością. Dzieła tych twórców malarstwa zakarpackiego, a także tak ważnych osobistości życia artystycznego Zakarpacia jak V. Borecký, F. Manail i A. Kocka są eksponowane w Galerii Dezider Milly Słowackiego Muzeum Narodowego - Muzeum Kultury Ukraińskiej.

Godziny otwarcia:

wt - pt 8.30 - 16.00

sb-nd 10.00 - 16.00

Adres:

ul. Partizanska 45, 089 01 Svidnik

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info