Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Hámorský náučný chodnik

Ścieżka edukacyjna Hamor łączy odrestaurowane zabytki i miejsca o znaczeniu historycznym związane z dawną działalnością przemysłową osady Josefsthal zbudowanej u podnóża wzgórz Vihorlat - wydobyciem i obróbką rudy żelaza, produkcją węgla drzewnego i transportem drewna. 

Ścieżka edukacyjna Hamor łączy odrestaurowane zabytki i miejsca o znaczeniu historycznym związane z dawną działalnością przemysłową osady Josefsthal zbudowanej u podnóża wzgórz Vihorlat - wydobyciem i obróbką rudy żelaza, produkcją węgla drzewnego i transportem drewna. 

Zapoznaje zwiedzających z wydarzeniami wiązanymi z założeniem osady, przedstawia sposób życia w przeszłości, ciekawe elementy architektoniczne budynków kamiennych, które nie zachowały się nigdzie indziej na Zemplinie, pomysłowy system kanałów wodnych i wiele innych. 

Ścieżka edukacyjna Hámor ma 14 przystanków o długości 6,8 km. Przecina się z trasą rowerową nr. 5884 (zielone znaki). Przy ścieżce znajduje się samoobsługowy serwis rowerowy, gdzie można dopompować opony, dokręcić śruby i po prostu odpocząć.

Ścieżka przebiega przy tzw. murovanicach, które zostały zbudowane w osadzie Josefsthal na początku XIX wieku na potrzeby zakwaterowania robotników i kadry inżynieryjnej huty.  Zachowany do dziś dom karczmy niejakiego Matyasa Wieszbergera wraz ze spichlerzem został zrewitalizowany i od 2015r pełni funkcję muzealną. Przy ścieżce znajdziemy między innymi ślady dawnych zbiorników wodnych i kanałów, obsługujących koła napędzające maszyny Kuźni, rekonstrukcję Wielkiego Pieca, rekonstrukcję Kuźni, napędzanej kołami wodnymi czy stare formy odlewnicze.

Godziny otwarcia:

(od 01.10.2021 do 30.04.2022)

Poniedziałek:  nieczynny
Wtorek: 08:00 - 15:00
Środa:   08:00 - 15:00
Czwartek:  08:00 - 15:00
Piątek:    08:00 - 15:00
Sobota:  nieczynny
Niedziela:  nieczynne

Zwiedzanie ekspozycji muzealnej trwa około 45 minut.

Adres:

Kostolné námestie 3, 067 77 Zemplínske Hámre

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info