Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Izba pamięci kultury łemkowskiej w Komańczy.

Warsztaty tradycyjnego haftu oraz dziergania krywulek.

W miejscowości Komańcza znajduje się prywatny zbiór pamiątek łemkowskich Darii i Stefana Boiwków. Izba pamięci w Komańczy została założona przez Państwa Darię oraz Stefana Boiwków i znajduje się w obrębie ich gospodarstwa. Ekspozycja poświęcona została kulturze łemków i stanowi prywatne rodzinne zbiory. W kolekcji dostępne są m.in.: pamiątki rodziny Boiwków, przedmioty używane na co dzień na terenie gospodarstwa domowego (kołowrotek, misa, międlica, kosa, maślnica, młynek do kawy, walizka, żelazka z duszą), oryginalną łemkowską skrzynię wianową z 1912 r., żarna wraz z tradycyjnymi oryginalnymi strojami łemkowskimi (bluzka damska z 1859 r., kurtka męska z ok 1912 r., tunika z 1907 r., spódnice z 1915-1916 r. kamizelkę damską z lat 30 XX w.,kamizelkę z lat 20 XX w., chustę tybetkę z 1912 r., fartuszek z 1930 r.). Ponadto w domowym archiwum znajdują się dokumentowane na papierze milimetrowym oryginalnych wzory wraz z kolorystyką lokalnego haftu łemkowskiego. Daria Boiwka przyczyniła się do powstania galerii rękodzieła kultury łemkowskiej, zajmowała się również prowadzeniem warsztatów tradycyjnego haftu oraz dziergania krywulek. W jej kolekcji ujrzeć możemy także osobiste rękodzieła (biżuteria koralikowa - krywulki, kolie, przepaski z koralików, koszule haftowane, poduszki haftowane, hardan, lalki w strojach łemkowskich i ikony oraz obrazy wyszywane haftem. Po śmierci założycielki pamiątki znalazły się w posiadaniu krewnych i zostały wystawione na sprzedaż.

W związku z dużym zainteresowaniem ze strony społeczności lokalnej jak i turystów odwiedzających region, Gmina Komańcza zdecydowała się na podjęcie stosownych działań mających na celu odkupienie od krewnych Państwa Boiwków całej kolekcji kultury łemkowskiej. Właściciele i zarówno spadkobiercy kolekcji zgodzili się na odsprzedać zbiory w cenie 70 000zł. Niestety Gmina nie posiada wystarczających środków, dlatego też prowadzi zbiórkę na ten cel pod linkiem: https://zrzutka.pl/xdc8s5 - zbiórka jest aktywna do 15 października 2021 r.

Wykupienie zbiorów ma ogromny potencjał turystyczny w ponownym uruchomieniu Izby Kultury Łemkowskiej.

 

 

 

 

 

Adres:

Komańcza 147, 38-543 Komańcza

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info