Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie jest to zbiornik retencyjny położony w województwie podkarpackim w pobliżu miejscowości Solina. Jezioro Solińskie ma powierzchnię 22 km2 i największą w Polsce pojemność – 472 mln m³. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m, bezpośrednio przy samej zaporze.

Jezioro Solińskie jest to zbiornik retencyjny położony w województwie podkarpackim w pobliżu miejscowości Solina. Jezioro Solińskie ma powierzchnię 22 km2 i największą w Polsce pojemność – 472 mln m³. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m, bezpośrednio przy samej zaporze.

Budowa zapory rozpoczęła się w 1960 r. Główne prace ziemne i roboty fundamentowe zakończono w 1964 r. W lipcu 1964 roku rozpoczęto wznoszenie korpusu zapory. Podstawowe prace betoniarskie przy zaporze zamknięto pod koniec lutego 1968 r. W tym czasie trwała budowa budynku elektrowni i montaż urządzeń hydroenergetycznych. Wstępny rozruch pierwszej turbiny odbył się 9 marca 1968 r., a 20 lipca oddano zaporę do eksploatacji. Dla większych grup ( od 15 osób) istnieje możliwość zwiedzania obiektów elektrowni po wcześniejszej rezerwacji.

W 2015 roku na ścianie zapory powstał największy na świecie mural przedstawiający zwierzęta. Został „namalowany” za pomocą myjki ciśnieniowej.

W wodach jeziora Solińskiego występuje spora ilość gatunków ryb. Głównie spotykane są sandacze oraz okonie, ale również duże okazy boleni, leszczy i płoci, szczupaków, sumów, karpi i kleni. Najwięcej okazów można spotkać przy koronie zapory, dzięki dokarmianiu ryb przez turystów.

W pobliżu Jeziora Solińskiego znajduje się kilka ośrodków rekreacyjnych, a na zachodnim brzegu jeziora położona jest miejscowość uzdrowiskowa Polańczyk. Kąpiel w jeziorze jest niebezpieczna z powodu niedostępnych brzegów i licznych przeszkód podwodnych, ale jest kilka wyznaczonych miejsc w których można popływać. Na całym zbiorniku obowiązuje strefa ciszy (zakaz używania jest silników spalinowych, zakaz ten nie dotyczy Policji i WOPR).

Jedną z najciekawszych atrakcji Jeziora Solińskiego poza zaporą jest rejs statkiem po jeziorze, jak również przeprawa do Polańczyka.

Praktycznie na wszystkich przystaniach istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego m.in. kajaki, łódki wiosłowe, rowery wodne, a nawet wyczarterowanie jachtu.

Godziny otwarcia:

24h

Adres:

, 38-610 Solina

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info