Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Karczma zajezdna z Rogów

Budynek okazałej karczmy, która w XIX wieku stała w miejscowości Rogi w powiecie krośnieńskim. Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych przykładów budowy dawnych Polskich zajazdów, szczególnie popularnych na Podkarpaciu. Największą część zajazdu stanowiła tzw. sień zajezdna biegnąca wzdłuż całego budynku. Wozy towarowe i podróżne zamykane były tam na noc w celu ochrony znajdujących się w nich towarów przed kradzieżą. Obok wozów zlokalizowane były stanowiska dla koni.

Niegdyś w zajeździe tym zatrzymywali się podróżni zmęczeni wędrówką po szlaku kupieckim oraz przybywający z okolicznych wiosek chłopi, którzy na lokalnych targach i hucznych jarmarkach sprzedawali swoje produkty. Karczma oferowała im nie tylko jedzenie i napitek ale także noclegi. Kupcy zostawiali swoje wozy wraz z towarem w sieni zajezdnej , a sami udawali się na strawę i spoczynek.  W części frontowej Karczmy z Rogów znajdowała się izba szynkowa, w której goście mogli posilić się lokalnymi specjałami. Za szynkiem znajdował się pokój dla gości zwany dawniej alkierzem. Po drugiej stronie korytarza umieszczone były dwie izby w których mieszkał karczmarz z rodziną.

Ten wyjątkowy budynek wykonany jest z kantówek łączonych w węgłach „na obłap”, łączenia belek są pięknie uwidocznione dzięki białym pasom wykonanym z wapna. Budynek karczmy zwięcza strzelisty dwuspadowy dach pokryty drewnianym gontem.

 

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info