Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Kasztel w Sninie

Klasycystyczny dwór w Sninie został wybudowany w 1781 roku przez hrabinę Terézię van Dernáth na miejscu pierwotnego drewnianego budynku.

Klasycystyczny dwór w Sninie został wybudowany w 1781 roku przez hrabinę Terézię van Dernáth na miejscu pierwotnego drewnianego budynku. Była ona wnuczką ostatniego męskiego potomka rodu Drugetów. Słynna rodzina szlachecka rządziła Sniną od XIV wieku. Hrabina rozpoczęła budowę pięknego dworu, ale nie doczekała się jego zobaczenia. Miasto Snina zostało właścicielem dworu 27 października 2009 roku. W listopadzie 2011 roku rozpoczęto całkowitą renowację narodowego zabytku kultury. Z okazji obchodów 1150-lecia przybycia św. Cyryla i Metodego 5 lipca 2013 roku uroczyście udostępniono zrekonstruowany dwór, w którym znajdują się ekspozycje muzealne, wystawy galeryjne oraz biblioteka miejska. Na pewno warto odwiedzić wystawę Ozvena Sniny. Zawiera echa okresu przed i po wybudowaniu dworu w czasach Rhollów oraz przykłady historycznego wyposażenia dworu z XIX wieku. Obecnie na parterze znajduje się ekspozycja muzealna Ozveny Sniny i biblioteka miejska, a na pierwszym piętrze pomieszczenia socjalne i dział galerii wykorzystywane do działalności kulturalnej i artystycznej.

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek 8.00 - 11.00 i 12.00 - 15.00

Adres:

Kpt. Nalepku 71/6, 069 01 Snina

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info