Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Krajske Muzeum Presov

Muzeum mieści się z historycznym pałacu Rakoczych naprzeciwko absydy preszowskiej konkatedry św Mikołaja. W jego bogatych zbiorach znajdują się kolekcje malarstwa, ceramiki, koronki klockowej, sztuki i rzemiosła wiejskiego oraz artefakty kultury miasta.

Muzeum Regionalne w Preszowie mieści się w dawnym renesansowo-barokowym pałacu Rakoczych w centralnym punkcie miasta. Początki budynku, uważanego za jeden z najpiękniejszych arystokratycznych pałaców miejskich na Słowacji, sięgają XVI stulecia, kiedy to jego budowę rozpoczął książę siedmiogrodzki Zygmunt Rakoczy. Po przebudowie w XVIIw fasada budynku zyskała trzy charakterystyczne wykusze oraz wydatną attykę. W pałacu wielokrotnie dochodziło do ważkich wydarzeń związanych z walką Węgrów (pod wodzą Rakoczych) przeciwko Habsburgom.

Muzeum Regionalne uzyskało swoją siedzibę w pałacu w roku 1945. Dzięki temu przeprowadzono szereg prac restauratorskich i doprowadzono architekturę interioru i exterioru do stanu po ostatniej barokowej przebudowie.

Dziś, poza wystawami czasowymi, w muzeum można podziwiać następujące stałe ekspozycje:

1. Historia Preszowa od 9. do 19. wieku
2. Z pokolenia na pokolenie
3. Bacówki na Szaryszu
4. Mikołaj Moyzes
5. Meble historyczne i dodatki do interieru
6. Broń historyczna
7.Zegary historyczne
8. Koronki z solnej bani
9. Historia pożarnictwa na Słowacji

Godziny otwarcia:

SEZON LETNI / LIPIEC - SIERPIEŃ

Poniedziałek - Piątek9:00 - 18:00
Sobota14:00 - 18:00
Niedziela14:00 - 18:00
Również otwarte w święta państwowe: 14:00 - 18:00 (obowiązuje tylko w sezonie letnim)

POZA SEZONEM

Poniedziałek - Piątek9:00 - 17:00
Sobota zamknięty
Niedziela 14:00-18:00

Adres:

ul. Hlavna 67, 080 01 Presov

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info