Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Kult św. Rozalii – patronki od zarazy we Wrocance

Na obrzeżach Wrocanki, na granicy z Miejsce Piastowym znajduje się mały kościółek poświęcony św. Rozalii; tzw. Rozalijka. Ludzie modlą się w nim już od 200 lat. Niezwykła cisza, która towarzyszy temu miejscu, przerywana jest zawsze 4 września, kiedy tłumnie odwiedzają je pielgrzymi z okolicznych wiosek. Oddają oni cześć świętej i radują się odpustem w parafii Wrocanka. Przed II wojną światową kult św. Rozalii cieszył się szczególną popularnością wśród wiernych. Do kaplicy przybywali pielgrzymi nawet w dni powszednie, prosząc o łaski, a następnie udawali się po wodę do studzienki „na łąkach” , która słynęła z uzdrawiającej mocy. Z miejscem tym wiąże się smutna historia. Przed laty na rzece Lubatówce w Miejscu Piastowym, na drodze do Wrocanki doszło do tragedii, o której do dziś opowiadają starsi ludzie. Rodzice wieźli wozem chore dziecko do wspomnianego, cudownego źródełka, by modlić się o uzdrowienie. Przejeżdżano przez rzekę, a że woda była bardzo wysoka, a zjazd niebezpieczny, wóz wywrócił się i został porwany przez wir. Wszyscy zginęli. Wstrząśnięci mieszkańcy wsi obok tego miejsca ustawili duży drewniany krzyż, a potem rozpoczęli starania o budowę mostu na rzece, by nigdy nie doszło do podobnej historii. Współczesny wystrój kościółka różni się od pierwotnego. W środku panował półmrok, który rozświetlało światło kolorowych szybek z dwóch okienek. Duże wrażenie na wiernych robił zawsze gotycki, drewniany ołtarzyk przystrajany świeżymi kwiatami, stylizowany na grotę, w której miała mieszkać pustelnica Rozalia. Z tego ołtarza pochodzi płaskorzeźba patronki, która jest największą ozdobą dzisiejszej świątyni. W czasie II wojny światowej organizowano tu tajne spotkania partyzanckie. Tutaj też zostali rozstrzelani przez Niemców w 1944 roku dwaj młodzi chłopcy, których mogiła znajduje się obok kościółka. Dzisiaj do Rozalii nie przybywa już tylu pielgrzymów, jak za dawnych lat, jednak kult świętej nadal trwa, a mieszkańcy Wrocanki starają się, by kościółek ukryty wśród drzew nadal wyglądał pięknie.

Kaplica św. Rozalii zbudowana w 1862 r. znajduje się przy drodze z Wrocanki do Miejsca Piastowego. Stoi w niewielkim lasku, a właściwie zagajniku zwanym Dębinką.

Kaplica wzniesiona jest na planie prostokąta z półokrągło zamkniętym prezbiterium, murowana, otynkowana i nakryta jest dwuspadowym dachem. Ściany z wąskimi oknami zakończonymi ostrym lukiem wzmocnione są przyporami. Nad frontową ściana wznosi się attyka. Wewnątrz kaplica ozdobiona jest współczesnymi freskami, na których przedstawione są sceny z życia św. Rozalii. Centralne miejsce w ołtarzu zajmuje patronka kaplicy św. Rozalia w grocie i wieńcem z róż na głowie (Wieniec z róż oraz grota, w której mieszkała są atrybutami świętej).

Na skraju zagajnika pod zadaszeniem, na prostej podstawie stoi drewniana figura św. Rozalii. Postać w prawej ręce trzyma krzyż, w lewej książkę z czaszką a na głowie ma nałożony wieniec z czerwonych róż.

Adres:

św. Rozalii 8, 38-430 Wrocanka

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info