Jak feniks z popiołów.

 

Łemkowie to mniejszość etniczna, która niegdyś zamieszkiwała znaczny obszar Karpat. Jednak zawirowania dziejowe sprawiły, że zostali całkowicie rozproszeni i przesiedleni, z terenów, na których żyli od wieków.  Dzisiaj przodkowie Łemków od nowa budzą do życia piękne tradycje i bogate dziedzictwo swoich przodków. Symbolem tego odradzenia jest powrót watr, czyli tradycji związanej z paleniem ognisk w górach, podczas których snuto wspomnienia, budowano poczucie wspólnoty i przywoływano tradycje.

Poznając kulturę Łemków doświadczymy nieuchronności przemijania i siły trwania. Tutaj echa przeszłości nikną w pochłanianych przez lasy i łąki wioskach. Tutaj też znowu wyraźnie słychać słowa dawnych pieśni łemkowskich, opowieści snute przy tradycyjnych ogniskach i można odwiedzić odrestaurowane cerkwie czy chyże.

 

 

Filmy

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Łemków, "Pośród Karpackich Watr"

Szlakiem Łemkowskich Cerkwii i nie tylko...

Dowiedz się więcej
Śladami Łemków,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info