Łemkowie
fot. Anna Buk SEKP

Rolnicy, pasterzy i zbieracze.

We wspomnieniach najstarszego pokolenia Łemków przewijają się wciąż opowieści o tym jak na Łemkowynie było wesoło, choć biednie. Rytm ich życia wyznaczały pory roku i święta cerkiewne. Codzienne życie Łemków skupiało się na ciężkiej pracy w polu, przy zwierzętach gospodarskich oraz przy wypasie zwierząt. W niektórych wsiach dodatkowo czerpano dochody z produkcji różnego rodzaju wyrobów z drewna i kamienia. Położenie miejscowości na górskich terenach, oddalenie od miejskich centrów oraz niedostatek często wymuszał na mieszkańcach konieczność bycia samowystarczalnym.

Na polanach grzbietowych i w lasach wypasano owce oraz kozy, a w dolinach i środkowych partiach stoku rozwijało się rolnictwo. Gospodarka pasterska dostarczyła Łemkom wełnę oraz znaczną ilość mleka oraz wyrabianych z niego serów (np. bryndzy). Ponadto owce nawożąc pastwiska znacznie podnosiły ich wydajność. Na polach uprawnych najczęściej sadzono ziemniaki, siano owies, żyto, jęczmień, oraz tatarkę i proso. Unikano natomiast, ze względu na długie i ostre zimy, siania zbóż ozimych. Uprawiano także rzepę, bób, groch, kapustę, len i konopie oraz sadzono drzewa owocowe: śliwy, jabłonie i grusze.

Rezultaty uzyskiwane na Łemkowszczyźnie z rolnictwa i hodowli były bardzo marne, ziemia dawała nikłe plony, a podczas ciężkich przednówków niejednokrotnie głodowano. Aby tego uniknąć Łemkowie udawali się na sezonowe roboty rolne na Węgry. Pracowali tam głównie jako żniwiarze, a za swoją pracę otrzymywali wynagrodzenie w ziarnie oraz mieszkanie, wyżywienie i zwrot kosztów przejazdu.

Łemkowie żyli również z tego co dawał im las. Karpackie ostępy dawały im nie tylko pożywienie (jagody, grzyby) ale przede wszystkim oferowały surowce do wytwarzania przeróżnych produktów. W lasach iglastych Łemkowie pędzili smołę do smarowania wozów, zaś z jodłowych smolaków wytapiali dziegieć. Z wyrobu dziegciu i mazi szczególnie słynęli Łosianie, a ich trasy handlowe sięgały Łotwy, Litwy, Kongresówki, Ukrainy, Moraw, Węgier i Siedmiogrodu. Łemkowie wykorzystywali drzewo do produkcja drewnianych przedmiotów domowego użytku, struganych lub toczonych na prymitywnych tokarniach (w Nowicy, Kunkowej, Leszczynach i Przysłopiu). Z drewna wyrabiano wrzeciona, tłuczki do ubijania ziemniaków, wałki do ciasta, łyżki oraz pudełka na masło. W kilku wsiach koło Rymanowa zajmowano się natomiast wyrobem galanterii drewnianej i pamiątkarstwem w postaci drewnianych kasetek, figurek i rzeźbionych talerzy. W Hucie Świerzowskiej robiono skrzynie sąsiekowe i „ruskie”, tj. nakryte dwuspadowym wiekiem. Natomiast wyrobem zabawek drewnianych i fujarek zajmowali się mieszkańcy Kunkowej.

W Bartnem, Przegoninie, Bodakach, Wapiennem, Foluszu oraz Jaśliskach zajmowano się kamieniarstwem. Przygotowywano kamień budowlany, osełki, brusy, żarna i kamienie młyńskie. Niektórzy kamieniarze (głownie z Bartnego) kuli krzyże przydrożne, oraz pomniki nagrobne zdobione rzeźbami i reliefami.  Wędrując szlakami Łemków do dziś napotkamy pięknie zdobione przydrożne krzyże.

 

 

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Łemków, "Pośród Karpackich Watr"

Szlakiem Łemkowskich Cerkwii i nie tylko...

Dowiedz się więcej
Śladami Łemków,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info