Łemkowie
Poczuj nas
fot. Brandbook 2BA

Kieselycia smak, który zna każdy Łemko

Nie tylko lud górski, ale lud w ogóle, urozmaica swoją codzienną strawę szeregiem płodów roślinnych, które daje mu natura sama, bez żadnych wysiłków z jego strony.  Dla urozmaicenia potraw w Komańczy i okolicy zbierano grzyby i jagody. Łemkowie zbierali biły hryby, sośniaky, barani rohy, pidpeńky, łyszky (małe żółte grzyby). W Woli Michowej szczyrihryby, kozaky. Suszono je lub świeże pieczono na maśle, duszono ze śmietaną jako dodatek do kartofli (okrasa). Z jagód zbierano poziomki – jahody, maliny i jeżyny – czernyci.
Na codzienne pożywienie składały się przeważnie pokarmy roślinne i nabiał. Mięso jedzono rzadko i od święta. W Komańczy obidjadano o 7 godzinie – „kapusta, pyrohy, hałuszky, bandurky, mołoko, chlib, oszczypiata. Na połudny: kapusta, bandurky, pyncaky. Na weczeru: łemesz (kartoflana zupa), bandurky z mołokom, kysełycu, borszcz’, bib, warianky z kapusty. W posti bib, horoch” .
Przyrządzano także sałaty na przykład siekaną gotowaną kapustę, zalewaną żentycą lub octem. Gotowaną łobodę smażyli z masłem. Przy wyjściu w pole za pierwszym razem jedli ryż z mlekiem i zrazy (kupioną w sklepie mąkę wymieszaną w gotującej wodzie z kawałkami słoniny lub mięsa). Zrazy jadano także na weselach lub chrzcinach. Podczas postu potrawy przygotowywano na oleju lnianym. Pito kawę z żyta, jęczmienia lub kupną. „Na pragnienie” pito barszcz z buraków lub chleba owsianego (suszony, kwaszony, po skiśnięciu pity). Także serwatkę, żentycę owczą. Ponadto pito wodę i mleko, a także piwo, rum i wódkę.  
Najbardziej „znaną” łemkowską potrawą jest kieselycia – biały, gęsty, postny żur z mąki owsianej: Kiselicatosie nazywa żurek po polsku. To sie zmieliło owsa, a owies był taki drobniutki, żółty. Owies się zmieliło na miałko i dało się trochu kwasku z chleba i tej maki, na garnek dużo nie trzeba było - ze trzy łyżki, ze cztery i to wykisło i się zrobiło. I potem się dało czosnku, angielskie ziele i ten zakwas się wylało i on tak się gotował, żeby nie przekipiało, tylko zaciągnęło. Takie same jak żurek to, ale dawało się jeszcze kminku do tego. To tak ładnie pachniał. Jedzenie było proste, z niewielkiej ilości składników, zazwyczaj postne.

Książki kucharskiej Łemkowie nie mają, ale wiele stron internetowych zajmuje się tym tematem:
W łemkowskiej kuchni - przepisy
W poszukiwaniu kuchni łemkowskiej
Kuchnia Łemkowska. Co warto o niej wiedzieć?

W rodzinach łemkowskich wytwarzano dużo serów podpuszczkowych, tradycja ich wytwarzania sięga ekspansji wołoskiej i lokowania przez nich wsi. Fakt ich wytwarzania we wsiach powstających na prawie wołoskim potwierdza się w daninach. Otóż np. w Słowniku historyczno-geograficznym ziem polskich w średniowieczu czytamy w przywileju lokacyjnym Komańczy z 1512 r., iż „każdy kmieć po upływie 24 lat wolnizny winien (…) dawać ser wołoski (…) ”. Roman Reinfuss pisał o gospodarce pasterskiej, która „przynosiła Łemkom dwie strzyże wełny, znaczną ilość sera i bryndzy, ponadto owce nawożąc pastwiska znacznie podnosiły ich wydajność” . Autor ten twierdził, że „(…) mleko owiec i krów po każdym udoju znoszono do wsi w celu dalszej odpowiedniej przeróbki. Ścięty ser odcedzony przez lnianą szmatkę zwano bundzem lub klaganym serem. Ugniatano z niego rękami hrudki wielkości dużego gęsiego jaja, które suszyli w piecu lub kruszyli do drewnianego naczynia, solili i obciążali deseczką z kamieniem przygotowując bryndzę. Opieczone na złoty kolor hrudy układano na półce. Pozostałą serwatkę – żentycia gotowano i tak powstawała urda” . Dzisiaj produkcja jest utrzymana głównie na bacówkach przez górali wywodzących się z Podhala. W domach gospodynie przeważnie wytwarzają twaróg. Taki stan wiąże się przede wszystkim z coraz uboższą hodowlą bydła mlecznego na własne potrzeby.
 

Tekst pochodzi z opracowania „INWENTARYZACJA ZASOBÓW KULTUROWYCH POGRANICZA – PROJEKT ETNOCARPATHIA” zrealizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej na rzecz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Autor: Pani Marta Graban-Butryn.

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Łemków, "Pośród Karpackich Watr"

Szlakiem Łemkowskich Cerkwii i nie tylko...

Dowiedz się więcej
Śladami Łemków,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info