Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Lokomotíva na úzkokoľajke

Na ścieżce edukacyjnej Hamor spotkać można sympatyczną zieloną lokomotywkę, przypominającą czasy, kiedy takimi mini-pociągami odbywał się transport rud żelaza, drewna i gotowych wyrobów, wykonanych w kuźni i hucie w Zemplińskich Hamrach.

Na linii dawnej leśnej kolejki wąskotorowej Snina Leśnictwo Zemplín w Sninie zbudowało w 1926 r. dwukilometrową odnogę Barnová. 

Pierwotnie kolejka została uruchomiona ze względu na transport kamienia z otwartego w pierwszej połowie XX wieku kamieniołomu. W późniejszym okresie służyła ona do transportu drewna pozyskanego w lasach Vihorlatu, które zwożono do tartaku w Sninie wozami. 

Hrabia Józef Degenfeld zlecił budowę w latach 1912-1913 wąskotorowej kolejki leśnej Snina (SULD) o szerokości toru 760 mm. Do 1928 r. jej tor był kilkakrotnie przedłużany aż do szczytu Vihorlatu, miejscowości Zvorík i miał całkowitą długość 26,3 km. Pierwotny odcinek odnogi Barnová jest obecnie wykorzystywany jako trasa rowerowa (zielone znaki), którą można dojechać do zwrotnicy kolejowej w Konskom.

Istnieje koncepcja rozbudowy trasy kolejki z Zemplinske Hamre do Sniskich Rybników, co znakomicie uzupełniłoby ofertę turystyczną regionu – w Sninskich Rybnikach znajduje się unikalne eko-kąpielisko, idealny cel wycieczki dla rodzin z dziećmi.

Godziny otwarcia:

24h

Adres:

Zemplínske Hámre, 067 77 Zemplínske Hámre

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info