Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Muszynka - drewniana cerkiew św Jana

Cerkiew św. Jana Ewangelisty w Muszynce, obecnie kościół filialny parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu

Cerkiew św. Jana Ewangelisty w Muszynce – jest to dawna greckokatolicka cerkiew, która po 1947 została przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Obecnie jest użytkowana jako kościół filialny parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tyliczu.

Jest to cerkiew łemkowska, trójdzielna. Nad przedsionkiem wznosi się wieża o konstrukcji słupowo-ramowej, z drewnianym hełmem i kutym krzyżem.

Poniżej dachu wieży znajduje się szereg półkolistych okienek. Mniejszej wielkości hełmy znajdują się nad nawą i trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Jest ono pokryte dachem kalenicowym, nad nawą zaś wznosi się dach namiotowy. Cały dach cerkwi pokryty jest blachą.

Pierwsza cerkiew w Muszynce została wzniesiona po lokacji wsi w 1636 roku poprzez modyfikację dawnego, nieużywanego kościoła. Obecny obiekt jest młodszy i powstał dopiero w następnym stuleciu, natomiast w XIX wieku został przebudowywany. We wnętrzu przetrwała w dość dobrym stanie polichromia ornamentalna, którą wykonano na przełomie XIX i XX wieku. Jest ona utrzymana w tonacji błękitu. Zainteresowanie wzbudzić powinna także ambona z postaciami ośmiu Ojców Kościoła. Po Akcji „Wisła” obiekt został przejęty przez Kościół rzymskokatolicki.

Cerkiew została wpisana na listę zabytków w 1964 roku. Została włączona do Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego.

Adres:

Muszynka, 33-383 Muszynka

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info