Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Muzealna Chata Żydowska w Zyndranowej

Poza głównym skansenem w Zyndranowej znajduje się muzealna chata żydowska, w której zgromadzono liczne zabytkowe judaica.

Muzealna Chata Żydowska jest to dom żydowskiej rodziny Zalmana, zamieszkującej w miejscowości Zyndranowa. Zniszczona i opuszczona chata została odnowiona w 1994 r. Po renowacji otwarte zostało w niej muzeum, W muzeum tym pokazano jak żyli i mieszkali Żydzi w tych okolicach oraz jak modlili się. Chata leży poza terenem skansenu w Zyndranowej, nieopodal cerkwi św. Mikołaja i formalnie należy do Muzeum Kultury Łemkowskiej. Obok chaty został postawiony pomnik upamiętniający zamordowanych Żydów z Zyndranowej i okolicy w czasie II wojny światowej. Wewnątrz muzealnej chaty utworzono całkiem sporą ekspozycję judaików, czyli przedmiotów kultu religijnego oraz innych rzeczy, których używali żydowscy mieszkańcy tych okolic na co dzień i od święta.

W uroczystym otwarciu ekspozycji judaików zgromadzonych w tym obiekcie muzealnym, a związanych z regionem, wziął udział sponsor Samuel Oliner. Jak się okazuje - jest to jedyny Żyd z Zyndranowej, który ocalał z wojennej zawieruchy. Zamieszkuje on obecnie na terenie USA. Wokół muzealnej chaty poukładano potrzaskane macewy, które były w czasie II wojny światowej zbezczeszczone poprzez układanie z nich placów i traktów drogowych.

Godziny otwarcia:

wtorek - niedziela 10.00 - 16.00

Adres:

Zyndranowa 6a, 38-454 Zyndranowa

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info