Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej

W powiecie krośnieńskim, w niewielkiej miejscowości Kopytowa, znajduje się szlachecki dwór z końca XVIII w. W miejscu obecnego dworu wcześniej znajdował się klasztorny folwark należący do zakonu cystersów. W latach powojennych dwór ten stopniowo popadał w ruinę , do czasu gdy w 1996 dwór wraz z parkiem nabył krośnieński pasjonat zabytków i kolekcjoner pan Andrzej Kojder. Dzięki jego staraniom i wieloletnim bo ponad dziesięcioletnim pracom konserwatorskim udało się doprowadzić zespół dworsko - parkowy w stanie zbliżonym do pierwotnego. Niestety z oryginalnego historycznego wyposażenia dworu nie zachowało się niemal nic, to kolekcjonerska pasja i miłość do zabytków pozwoliły właścicielowi odtworzyć jego wygląd mogący odpowiadać domowi , w jakim zamieszkiwała średniozamożna szlachta na tym terenie.

W dworze otwarte zostało Muzeum Kultury Szlacheckiej, w którym można obejrzeć liczne meble i inne przedmioty spotykane w domach szlacheckich w okresie od XVIII do początków XX wieku. Na portretach wiszących na ścianach pomieszczeń dworskich znajdują się postacie zasłużonych dla Polski osób jak: Tadeusza Kościuszki, Józefa Poniatowskiego czy Aleksandra Fredry.

W piwnicach dworu gospodarze stworzyli Piernikarie Kopytowską gdzie można nauczyć się tworzenia, pieczenia i zdobienia pierników, co szczególnie przypada do gustu wycieczkom szkolnym.

Godziny otwarcia:

W sezonie codziennie 10:00 - 17:00

Poza sezonem po uzgodnieniu telefonicznym

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info