Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu to dziś potężna instytucja kultury, zarządzająca 5 oddziałami w Nowym Sączu: Gmachem Głównym, Domem Gotyckim, Galerią Marii Ritter, Sądeckim Parkiem Etnograficznym i Miasteczkiem Galicyjskim oraz 3 oddziałami terenowymi: Muzeum Nikifora w Krynicy Zdroju, Muzeum Pienińskie w Szlachtowej i Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu.

Początki muzealnictwa w Nowym Sączu sięgają przełomu lat 80 i 90 XIX wieku kiedy to zaczęto gromadzić pamiątki przeszłości. Pierwsze wystawy organizowano m.in. w ratuszu nowosądeckim. Pomimo kolejnych uchwał (1909 r., 1910 r.) do tematu utworzenia muzeum powrócono dopiero po zakończeniu I wojny światowej. Ostatecznie pojawiła się możliwość otworzenia nie tylko muzeum ale również biblioteki. I tak ostateczne zbiory udostępniono 12 sierpnia 1938 r. W kolejnym roku zbiory trafiły do rąk prywatnych, aby zabezpieczyć je przed kradzieżą w trakcie okupacji niemieckiej. W roku 1945 wybuch składu amunicji spowodował zniszczenie muzeum wraz z pozostałymi muzealiami.

Po wojnie odzyskano tylko część eksponatów. Powiększenie skromnej kolekcji spowodowało przekazanie zabytków sztuki cerkiewnej, pochodzącej z Zachodniej Łemkowszczyzny.

W celu przechowywania oraz eksponowania, przeznaczono na siedzibę "Dom Gotycki".

Od 1975 r., kiedy utworzono Województwo Nowosądeckie, placówka funkcjonowała i funkcjonuje do dzisiaj jako Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. 

W kolejnych latach poprzez tworzenie nowych oddziałów nastąpiło znaczne rozszerzenie działalności muzeum. Na liście nowych oddziałów pojawiły się:

  • Sądecki Park Etnograficzny (1975 r.)
  • Galeria Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie (1979 r.)
  • Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich (1981 r.)
  • Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya (1982 r.)
  • Galeria Dawna Synagoga (w strukturze muzeum do 2015 r.)
  • Muzeum Nikifora (1995 r.)

Dodatkowo po sąsiedzku znajduję się skansen Miasteczko Galicyjskie, które jest rekonstrukcją fragmentu zabudowy małomiasteczkowej.

W stałej ekspozycji znajdują się:

  • sądecka sztuka cechowa od XIV wieku,
  • wystawa poglądowa: Zamek Królewski w Nowym Sączu,
  • galeria portretów burmistrzów Nowego Sącza od 1870 do 1914 roku,
  • dawna sztuka ludowa XVIII – początek XX wieku,
  • sztuka cerkiewna.

Ponadto 3 sale wystaw zmiennych oraz sala koncertowo-wykładowa.

 

 

Godziny otwarcia:

Wtorek - 10.00-15.00
Środa - 10.00-15.00
Czwartek - 10.00-15.00
Piątek - 10.00-17.30
Sobota - 09.00-14.30
Niedziela - 09.00-14.30

Adres:

ul. Lwowska 3, 33-300 Nowy Sącz

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info