Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Muzeum Solivar.

Solivar w Preszowie jest narodowym zabytkiem kultury i jednym z najważniejszych zabytków techniki na Słowacji. Jest to unikatowy zespół obiektów technicznych do pompowania i gotowania soli z solanki z XVII wieku oraz kopalnia wiedzy na temat wydobycia, produkcji, przetwarzania i wykorzystania tego „białego złota”.

Solivar w Preszowie jest narodowym zabytkiem kultury i jednym z najważniejszych zabytków techniki na Słowacji. Jest to unikatowy zespół obiektów technicznych do pompowania i gotowania soli z solanki, pochodzący z XVII wieku. Do obiektów wydobycia soli kamiennej i pompowania solanki w Solivar należą w szczególności szyb Leopold, główny magazyn soli, tężnie solanki i tzw. Klapaczka, czyli wieża z dzwonem alarmowym.

Sól przewożono z browaru do magazynu po szynach małymi drewnianymi wózkami. Magazyn soli w swojej pierwotnej formie został ukończony około 1825 roku. W istocie był to najbardziej imponujący architektonicznie budynek w całym kompleksie. Spłonął 18 maja 1986 roku. Spłonęła niepowtarzalna ryglowa, drewniana konstrukcja kratownicowa.

W 2016 roku NKP Solivar oddał do użytku ogólnodostępny budynek - magazyn soli, który po pożarze w 1986 roku popadł w ruinę. Nie służy już swojemu pierwotnemu celowi - magazynowaniu i dystrybucji soli, ale staje się ciekawą przestrzenią funkcjonalną z wieloma zastosowaniami. W zrekonstruowanym budynku mieści się największa historycznie rzadka sala centralna, która prowadzi do poszczególnych pomieszczeń – dawnych komór solnych. Dzielą się one na część muzealną, kongresową oraz gospodarczą, przeznaczoną dla pomieszczeń biurowych, gastronomicznych i higienicznych. Odrestaurowano także wieżę magazynową, w której dominuje działający zegar i dzwon.

Teren warzelni soli „Starý solivar” z przełomu XVIII i XIX wieku zachował się jako unikatowy zabytek techniki, który w dziedzinie zabytków techniki podobnego typu na Słowacji nie ma konkurencji.

Godziny otwarcia:

Godziny otwarcia:

Sezon letni (kwiecień-październik)
wtorek - sobota: 9.00 - 17.00
Zwiedzanie terenu z prelegentem:
9.00, 10.30, 12.30, 14.00, 15.30

Sezon zimowy (listopad-marzec)
wtorek - sobota: 8.00 - 16.00
Zwiedzanie terenu z prelegentem:
8.00, 9.00, 10.30, 12.30, 14.00


(zwiedzanie kompleksu muzealnego trwa około 90 minut, maksymalna liczba zwiedzających na wejście: 45)

Adres:

Námestie osloboditeľov 4, 080 05 Prešov-Solivar

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info