Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Muzeum Solivar - nadrze so solankou

Solanka wydobyta w szybie Leopold była przepompowywana przez drewnianą rurę do kolejnego budynku, gdzie znajdowały się baseny sedymentacyjne. W nich solanka podlegała zagęszczeniu. Baseny z solanką to kolejny w Solivarze cud techniki dawnych mistrzów stolarki.

W 1815r, ze względu na dużą wydajność wydobycia, wybudowano także zbiorniki do przechowywania solanki. Na kamiennych cokołach znajduje się osiem drewnianych zbiorników o pojemności 1320 hl, łącznie 10560 hl. Wszystkie zbiorniki tworzą zintegrowaną całość i znajdują się w jednym budynku, konstrukcyjnie dostosowanym do terenu. Solanka podawana była do zbiorników odstojnikowych ze zbiornika osadu drewnianą rurą z szybu Leopold. Z ośmiu zbiorników, gdzie solanka była zagęszczana przez częściowe odparowanie oraz oczyszczana przez sedymentację piasku i zanieczyszczeń, następnie przelewano ją do ostatniego, najniższego zbiornika, znajdującego się na poziomie terenu w ciemności. Wstępnie oczyszczona i lekko zagęszczona solanka kierowana była do kolejnego budynku (warzelni), gdzie znajdowały się podgrzewacze i miski wyparne.

Na przełomie XVIII i XIX wieku. zbudowano dwie warzelnie František i Ferdinand (rozebrana w 1931).Warzelnia Franciszka nie zachowała się w swojej pierwotnej formie, podczas pożaru w 1819 spłonęła doszczętnie. W warzelniach tych solanka była wpuszczana do parownicy (podgrzewacza), gdzie sól krystalizowała. Sól krystaliczną wydobywano i przenoszono do komór kroplowych, gdzie sól pozostawiano na około 24 godziny. Następnie przesuwano ją do pieców, gdzie usuwano resztę wilgoci, a po 8 godzinach gotowa sól wywożona była małymi wózkami szynowymi do komór Głównego Magazynu.

Godziny otwarcia:

Sezon letni (kwiecień-październik)
wtorek - sobota: 9.00 - 17.00
Zwiedzanie terenu z prelegentem:
9.00, 10.30, 12.30, 14.00, 15.30

Sezon zimowy (listopad-marzec)
wtorek - sobota: 8.00 - 16.00
Zwiedzanie terenu z prelegentem:
8.00, 9.00, 10.30, 12.30, 14.00


(zwiedzanie kompleksu muzealnego trwa około 90 minut, maksymalna liczba zwiedzających na wejście: 45. Zwiedzanie rozpoczyna się w budynku głównym muzeum – Magazynie Soli)

Adres:

ul. Zborovska 776/2, 080 05 Presov-Solivar

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info