Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej.

Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej w Starej Wsi założone przez jezuitów muzeum głównie sztuki sakralnej. W grudniu 1968 r. w pożarze spalił się szesnastowieczny obraz w starowiejskim kościele. W 1972 r. kopia tego obrazu została rekoronowana, a zwęglony fragment pierwotnego obrazu stał się zaczątkiem muzeum. Na początku Muzeum było swego rodzaju „izbą pamięci” gromadzącą ok. 300 różnorakich obiektów związanych z tutejszym klasztorem oraz pracą misyjną polskich jezuitów. Na początku lat 90. opiekę nad zbiorami przekazano specjalistom, co pozwoliło na utworzenie profesjonalnej kolekcji i ekspozycji muzealnej.

Muzeum posiada kolekcje sztuki sakralnej i rzemiosła artystycznego XVI-XX w., ukazujące tak duchowość jak i kulturę estetyczną jezuitów. Na ekspozycji stałej można podziwiać bogate zbiory malarstwa olejnego, rzeźby, złotnictwa i rękodzieła artystycznego – rodzimego jak i europejskiego – oraz znaczącą kolekcję szat liturgicznych. Do chlub muzeum należą: najstarsza datowana kopia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, malowana przez Franciszka Śniadeckiego w 1613 roku, jak też pamiątki związane z wielkimi postaciami Kościoła, m.in.: św. Franciszkiem de Hieronimo, św. Robertem Bellarminem, św. Józefem Sebastianem Pelczarem, bł. Janem Beyzymem, sł. Bożym Wojciechem Baudissem, czy papieżami: Piusem VI, Piusem IX i Janem Pawłem II oraz ks. Piotrem Skargą, abp Ignacym Raczyńskim, kard. Adamem Kozłowieckim, ks. Władysławem Gurgaczem. W salach muzeum prezentowane są również kolekcje: etnograficzna i egzotyczna. Ta druga związana jest z pracą misyjną polskich jezuitów w Afryce, Azji, Australii i Oceanii oraz w obu Amerykach. Na szczególną uwagę zasługują zbiory pochodzące z Afryki i Azji, będące kontynuacją kolekcji zapoczątkowanych jeszcze na początku XX wieku. Muzeum może się też poszczycić ponad stu szopkami bożonarodzeniowymi pochodzącymi z wszystkich kontynentów. Najstarsze z nich liczą przeszło sto lat.

Godziny otwarcia:

Zwiedzanie Muzeum działającego w ramach Sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej jest możliwe od poniedziałku do soboty za wyjątkiem uroczystości po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

Zgłaszanie grup:
W biurze Jezuickiego Centrum Turystyczno – Pielgrzymkowego “Pod Parnasem” przy Bazylice Starowiejskiej.
Pod numerami telefonów:
+ 48 13 44 40 760

Adres:

Stara Wieś 778, 36-200 Brzozów

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info