Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Muzeum Zdziarski Dom.

Można się w nim dowiedzieć na temat sposobu życia górali mieszkających u podnóża Tatr Bielskich. Prezentuje oryginalną architekturę, wnętrza oraz stroje. Wszystko jest uzupełnione o wykład.

Muzeum Zdziarski Dom zostało założone w 1971 r. z inicjatywy lokalnej społeczności mieszkańców miejscowości Zdziar. Mieści się w oryginalnym drewnianym budynku.  Ekspozycja przybliża życie tutejszych górali, przedstawia autentyczne wyposażenie wnętrz i bogactwo tradycyjnych strojów ludowych. Jednym z fenomenów, z którym można się tu zaznajomić są obrzędy zdziarskiego wesela. Zainteresowani mogą nawet przymierzyć lokalny strój ludowy. Pamiątkowe fotografie po latach przypomną oryginalność ekspozycji. 

Muzeum jest żywym zapisem historii góralskiej wioski Żdiar. Czasami na kartach historii zapisuje się to, co akurat komuś jest na rękę, kiedy indziej zaś błędy wynikają z nieścisłości. I właśnie to przytrafiło się wiosce Zdziar. Do niedawna rok 1282 uchodził za rok pierwszej pisemnej wzmianki. Fakty jednak mówią co innego. W rzeczywistości pierwsza wzmianka, atramentem na pergaminie, pochodzi dopiero z 1590 roku. Oryginał dokumentu znajduje się w archiwum Spiskiej Kapituły.

Surowy klimat i gęste lasy nie sprzyjały osadnictwu w tej części Zamagurza. Pierwszymi stałymi mieszkańcami wsi byli Wołosi, drwale, węglarze i pasterze. W dokumencie z 1628 roku Zdziar jest już jednak nazywany wsią, a obecnie jest popularnym ośrodkiem sportów zimowych i całorocznym kurortem turystycznym.
W tutejszej architekturze stosunkowo często wykorzystuje się drewno, co dodaje wsi kolorytu. Tradycje ludowe są pielęgnowane do dziś. Co niedzielę mieszkańcy spotykają się w kościele ubrani w odświętne stroje góralskie.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - sobota: od 10:00 do 16:00

Niedziela: od 13:00 - 17:00

Adres:

Ždiar 260, 059 55 Ždiar

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info