Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Muzeum Zemplinske Hamre

Zlokalizowane w starym budynku, pamiętającym czasy świetności kuźni, muzeum pokazuje historię wydobycia, przetwarzania i transportu rud żelaza w Zemplińskich Hamrach (pol. Zemplińska Kuźnia)

Muzeum w Zemplínskich Hámrach usytuowane jest w tzw. murovanicy - najstarszym budynku w gminie z XIX wieku, w którym pierwotnie mieściła się huta żelaza. Od połowy XIX wieku budynek ten służył jako karczma, należąca do Matyasa Wieszbergera. 

W muzeum prezentowane są dwie stałe ekspozycje.  Ekspozycja prezentująca historię górnictwa i rzemieślnictwa na wzgórzach Vihorlat oraz ekspozycja etnograficzna, prezentująca architekturę ludową, rolnictwo, rzemiosło i stroje ludowe mieszkańców osady Josefsthal. Osobne ekspozycje znajdują się w innych obiektach Ścieżki Edukacyjnej Hámor – w budynku głównym Hámor (Kuźnia) jest  ekspozycja kowalstwa i kamieniołomów,  a w replice sztolni u stóp kamieniołomu - ekspozycja działalności wydobywczej.

Na poddaszu muzeum znajduje się również sala  wystawowa do wystaw krótkoterminowych oraz sala edukacyjna , gdzie w ciągu roku szkolnego oferowane jest interaktywne nauczanie, ukierunkowane na historię, etnografię, edukację na rzecz pozytywnego nastawienia do dziedzictwa kulturowego oraz edukację ekologiczną. Zajęcia te są przeznaczone dla grup szkolnych.

Godziny otwarcia:

(od 01.10.2021 do 30.04.2022)

Poniedziałek:  nieczynny
Wtorek: 08:00 - 15:00
Środa:   08:00 - 15:00
Czwartek:  08:00 - 15:00
Piątek:    08:00 - 15:00
Sobota:  nieczynny
Niedziela:  nieczynne

Zwiedzanie ekspozycji muzealnej trwa około 45 minut.

WEJŚCIA : 08:00; 09:00; 10:00; 11:00; 12:00; 13:00; 14:00;

Zainteresowanych wycieczką prosimy o dzwonek, który znajduje się przy drzwiach głównego wejścia.

Przyjmujemy zamówienia na zwiedzanie poza godzinami otwarcia od poniedziałku do piątku do 15:00.

Poza powyższymi godzinami wstęp jest możliwy tylko dla grup powyżej 10 osób, po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym lub mailowym. Takie wejście jest płatne jednorazowo: 6 € + opłata za wstęp.

W dni świąteczne muzeum jest otwarte jak w niedziele.

Adres:

Kostolné námestie 3, 067 77 Zemplínske Hámre

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info