Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Pałac rakoczych w Preszowie

Pałac Rakoczych

Najpiękniejszy pałac miejski Górnych Węgier - taki tytuł nosił renesansowy budynek w najbardziej lukratywnym miejscu Preszowa w momencie jego powstania w XVI wieku. Jej elegancka architektura i bogata, ale przyzwoita dekoracja sgraffitowa jest nadal chlubą ulicy Hlavná i jest jedną z najpiękniejszych na Słowacji, która została zachowana z renesansowej budowy miast. Zygmunt Rakoci zadbał o budowę pałacu, przebudowując dwa domy mieszczańskie. Obecną formę, charakteryzującą się głównie fasadą z oknami w arkadach, zwieńczoną nieodzowną attyką, siedziba uzyskała w XVII wieku podczas późnorenesansowej przebudowy.

Do historii pałacu nieuchronnie należy podpisanie pokoju preszoskiego w 1633 r. między księciem Siedmiogrodu Jurajem I Rakociem a cesarzem Ferdynandem II. oraz antyhabsburskie powstanie, kiedy po 1701 r. stało się więzieniem, a później rezydencją przywódcy powstania Franciszka II. Rakociho.

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek: 9:00 - 17:00

sobota - 14:00 - 18:00 / tylko lipiec i sierpień / niedziela - 14:00 - 18:00

Adres:

Hlavná 2985/86, 080 01 Prešov

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info