Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Pomnik cesarzowej Elżbiety - Alžbeta (Sissi)

W lipcu 1895 r. w uzdrowisku przez 3 tygodnie przebywała na kuracji Elżbieta Bawarska, żona cesarza Franciszka Józefa. W 5 lat po jej śmierci powstał pomnik przedstawiający Sissi , który znajduje się przed hotelem Alžbeta

W lipcu 1895 r. w uzdrowisku przez 3 tygodnie przebywała na kuracji Elżbieta Bawarska, żona cesarza Franciszka Józefa. Była bardzo zadowolona z pobytu i z samej kuracji. Jej pobyt w sławnym już wtedy uzdrowisku upamiętnia postawiony w 1903 roku (5 lat po śmierci Elżbiety) brązowy pomnik cesarzowej, znajdujący się przed domem leczniczym "Alžbeta”.

Bardejovskie Kupele szczycą się faktem, że gościła tutaj sama cesarzowa Autrii i królowa Węgier, Sissi. U końca deptaku przed hotelem “Alżbieta” stoi pomnik tej niezbyt lubianej przez austriacki dwór, a bardzo kochanej przez Węgrów cesarzowej. Pomnik przedstawia ją w pozycji siedzącej i pokazuje jej cieniuteńką kibić. Podobno przyczyną wyjątkowo szczupłej sylwetki Sissi były zaburzenia odżywiania, prawdopodobnie anoreksja.

Młoda Elżbieta trafia na wiedeński dwór aby zostać żoną Franciszka Józefa. Spotykają ją tam sztywne realia życia na cesarskim dworze, pełnym polityki i konwenansów. Co ciekawe żoną cesarza zostaje prawie przez przypadek bo miała nią zostać jej starsza siostra, jednak Franz Josef poznawszy Sissi zmienił zdanie, ale czy było to dla niej szczęściem ?

Adres:

Bardejovske Kupele, 086 31 Bardejovske Kupele

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info