Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Presov

Stolica województwa i centrum regionu Saris w północnej Słowacji. Obecnie zamieszkiwany przez ok. 88 tys. mieszańców i zajmujący powierzchnię ok. 70 km², co daje mu rangę trzeciego co do wielkości – po Bratysławie i Koszycach – miasta słowackiego .

Stolica województwa i centrum regionu Saris w północnej Słowacji. Obecnie zamieszkiwany przez ok. 88 tys. mieszkańców i zajmujący powierzchnię ok. 70 km², co daje mu rangę trzeciego co do wielkości – po Bratysławie i Koszycach – miasta słowackiego .

Najciekawsze zabytki miasta koncentrują się wokół szerokiej ulicy Hlavnej, która pełni funkcję wydłużonego rynku miasta. Znajdują się przy niej zarówno katolicka konkatedra św Mikołaja, jak i katedra ewangelicka z przylegającym do niej historycznym budynkiem biblioteki, renesansowo-barokowy pałac Rakoczych mieszczący Muzeum Regionalne, Urząd Miasta czy doskonałe Muzeum Wina (po lewej stronie w arkadzie prowadzącej w ulicę św Floriana). Nieco dalej na północny zachód od katedr, pomiędzy ulicą Okrużną i Jarkovą znajdziemy piękną synagogę (dziś miejsce modlitwy rytu reformowanego oraz siedziba Muzeum Kultury Żydowskiej) i kompleks pozostałości budynków dawnego getta.

Na przedmieściu Solivar odnaleźć można dobrze zarządzane relikty dawnej kopalni soli SOLIVAR.

Ulubioną ulicą mieszkańców jest ul. Floriana, zamieniona na deptak, przy którym królują liczne restauracje, bary i kafejki. Po jej środku, przy skrzyżowaniu z ul. Jarkovą, przycupnął mroczny relikt średniowiecza – więzienie Caraffa – dziś urocza galeria sztuki.

Adres:

, 080 01 Presov

Kontakt:

presov.sk/

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info