Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

PrzedBieszczady Gospodarstwo Ekoagroturystyczne Obiady Noclegi Sery

Gospodarstwo PrzedBieszczady w Wisłoku Wielkim oferuje wyśmienite sery kozie własnej produkcji, a także pyszne domowe obiady na bazie własnych produktów. Turysta może tu także nabyć produkty do domowej apteczki, wykonane w gospodarstwie z miejscowych roślin. Na miejscu funkcjonuje także certyfikowany przez POT punkt Informacji Turystycznej.

Obiekt łatwo znaleźć – znajduje się po południowej stronie drogi do Komańczy, jest wyraźnie oznaczone tablicami. Zwykle po północnej stronie tej drogi można dostrzec pasące się stado kóz, należące do gospodarstwa.

Gospodarstwo Przedbieszczady specjalizuje się w produkcji sera koziego typu:

- Bundz – to ser podpuszczkowy, powstaje jako pierwszy produkt z mleka zaraz po udoju, jest w smaku łagodny, słodki i delikatny

- Biały naturalny – jest to ser tradycyjny wytwarzany w 100% ze świeżego koziego mleka o delikatnym smaku, wysokiej wartości odżywczej, niskiej zawartości tłuszczu

- Ser Kozi dojrzały jest ostry i pikantny, doskonale komponuje się z warzywami, oliwą oraz owocami morza i wytrawnym winem. Można go zapiekać, dodawać do farszów oraz podawać do sałatek czy przekąsek. „Przedbieszczadzki” ser dojrzewa zwykle pół roku.

- Bryndza – to dojrzały ser o mocnym, intensywnym smaku. Ser jest wcześniej rozdrabniany, następnie mielony i solony. Jest to ser podpuszczkowy, charakterystyczny dla całych Karpat

- Ser kozi biały wędzony o wyraźnym zapachu i smaku

- Ser wołoski - wytwarzany jest z mleka koziego. Nazwa tego sera pochodzi od osadników Wołochów, którzy zajmowali się pasterstwem i wyrobem serów.

W gospodarstwie wytwarzane są naturalne leki na bazie ziół z ekologicznie czystych łąk i lasów w okolicy tj. syrop sosnowy, syrop mniszkowy, syrop aroniowy, syrop z kwiatów i owoców bzu czarnego. Można nabyć tu również grzyby świeże, jak i marynowane.

Zasmakować można tu też w tradycyjnej, domowej i prostej kuchni. Codziennie gotowane są inne zupy, lekkie i z ogromną ilością warzyw, na naturalnych składnikach, bez dodatku ulepszaczy smaku. Oprócz tradycyjnych potraw serwowane są pierogi ręcznie lepione, przygotowywane według ściśle określonej receptury. Pierogi zbójnickie z Wisłoka Wielkiego na pikantno nawiązują do legendy wsi, którą założyli rozbójnicy i awanturnicy, czyhający na mienie kupców podążających nadosławickim traktem; pierogi Łemka z kaszą gryczaną odnoszą się do skromnego stylu życia Łemków, którzy zamieszkiwali kiedyś te tereny; pierogi ze szpinakiem i z kozim serem (produkowanym na miejscu) to wyjątkowa aromatyczna kombinacja; pierogi z kozią bryndzą i wiele innych rodzajów pierogów od tradycyjnych do wyszukanych.

Gospodarstwo Przedbieszczady należy do gospodarstw wielofunkcyjnych. Służy upowszechnieniu idei edukacji w gospodarstwie rolnym. Celem jego jako gospodarstwa edukacyjnego jest rozpowszechnianie wiedzy na temat pochodzenia żywności, różnicowanie pozarolniczej działalności na obszarach wiejskich, zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi oraz podniesienie prestiżu zawodu rolnika.

W gospodarstwie Przedbieszczady realizowane są warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz dla dorosłych i starszych osób. Programy edukacyjne realizowane w gospodarstwie związane są z hodowlą zwierząt oraz z produkcją sera koziego i wołoskiego.

W gospodarstwie prowadzona jest również całodobowa Informacja Turystyczna, która uzyskała certyfikat, nadany przez Polską Organizację Turystyczną.

Udostępniane są tu przewodniki, mapy, katalogi, rozkłady jazdy.

Godziny otwarcia:

24h/cały rok

Adres:

Wisłok Wielki 40, 38-543 Komańcza

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info