Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Rezerwat przyrody "Prządki" im. prof. Henryka Świdzińskiego"

Malownicze skałki „Prządki” wieńczące szczytową partię wzgórza (526 m) położone są pomiędzy Korczyną a wsią Czarnorzeki. Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosi, że są to panny dworskie z pobliskiego zamku zaklęte w skały za to, że przędły w świąteczną niedzielę.

Rezerwat skalny „Prządki”, utworzony w 1957 r., zajmuje powierzchnię 13,62 ha i znajduje się na północ od Krosna, w gminie Korczyna.

Malownicze skałki „Prządki” wieńczące szczytową partię wzgórza (526 m) położone są pomiędzy Korczyną a wsią Czarnorzeki. Nazwa rezerwatu wywodzi się z legendy, która głosi, że są to panny dworskie z pobliskiego zamku zaklęte w skały za to, że przędły w świąteczną niedzielę.

Kształty skałek to w większości wyniosłe maczugi, przekraczające niekiedy 20 m wysokości, ale są również formy płaskie, bryłowe poprzedzielane szczelinami rozwierającymi się ku górze. Poszczególnym skałom nadane zostały nazwy – m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt, Zbój Madej. W grupie skał zwanych Prządką-

Matką występuje jedna z najwyższych skałek w całym rezerwacie, która ciągnie się przez ok. 30 m i ma 18 m wysokości.


Głównym zadaniem rezerwatu jest ochrona oryginalnych tworów skalnych. Na powstanie skałek decydujący wpływ miał układ spękań tektonicznych w piaskowcu. Istotne znaczenie miało również wietrzenie fizyczne, a zwłaszcza działanie zamarzającej wody we wnętrzu porowatej skały. Skały zbudowane są z piaskowca ciężkowickiego i miękkich łupków eoceńskich, skał o różnej odporności na wietrzenie. Widoczne są tu charakterystyczne formy: bruzdy, zagłębienia, powierzchnie gąbczaste.

Atrakcją rezerwatu jest 5 szlaków turystycznych. Warto z nich skorzystać, podziwiać piękne krajobrazy i widok na zamek Kamieniec. W zimie w pobliżu skałek działa wyciąg narciarski w Czarnorzekach http://czarnorzekiski.pl/.

Turyści zmotoryzowani mogą rozpocząć spacer po Prządkach od parkingu przy wyciągu narciarskim. Nie rekomendujemy pozostawiać samochodu i rozpoczynać spaceru od małej zatoczki przy zakręcie drogi wojewódzkiej 991, ponieważ droga ta jest bardzo ruchliwa, a turysta przechodzący ją w tym miejscu jest narażony na niebezpieczeństwo wypadku.

Godziny otwarcia:

24h

Adres:

DW991, 38-420 Korczyna

Kontakt:

przadki.eu/

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info