Rozstrzygnięcie konkursu CarpathiaEtnoDesign

Rozstrzygnięcie konkursu CarpathiaEtnoDesign

Nowoczesny design czy tradycyjne wzory? Ciekawa opowieść czy niezależna idea? A może jest szansa, aby to połączyć? Aby pokazać te możliwości i zachęcić do odkrywania tradycji wzorniczych pogranicza polsko-słowackiego i mieszkańców dawnych Karpat zorganizowaliśmy konkurs CarpathiaEtnoDesign. Konkurs był skierowany do wszystkich pasjonatów projektowania, wzornictwa, rysunku czy grafiki spragnionych nowych inspiracji. Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu oryginalnego wzoru nawiązującego do tradycji wzorniczych Łemków, Bojków, Pogórzan, Dolinian, ludności Sarisa, Zemplina i Zamagurie.

Nadesłane prace ukazały jak wiele można czerpać z przeszłości i jak wspaniale łączyć to z teraźniejszością. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić pięć prac (1. 2. 3. miejsce oraz dwa wyróżnienia). 

Zwycięski projekt został szczególnie doceniony przez Jury za  dobrze umotywowaną koncepcję kreatywną Autora, która znalazła swoje odzwierciedlenie zarówno w tytule pracy jak i w opracowaniu graficznym. Projekt cechuje prostota i minimalizm ale też udane nawiązanie do współczesności – Autor w interesujący sposób wykorzystał w swej pracy znak wielokropka, traktując go jako motyw powtarzający się i symbolizujący pewną opowieść oraz dialog wielokulturowy

Zgodnie z interpretacją laureata 1. miejsca głównym celem jego projektu było przeniesienie wzornictwa i elementów charakterystycznych dla ludów Euroregionu Karpackiego na płaszczyznę nowoczesności i minimalizmu. Dlatego kształty są proste, silnie wybrzmiewające i pozbawione ozdobników. Kolor znaku jest biały lub czarny, zaś ta prostota barw i środków pełni rolę symboliczną, nawiązując do trudności warunków życia w Karpatach. Pięć rombów symbolizuje pięć państw, które obejmują terytorium Euroregionu Karpackiego. Kształt oraz wygląd tych rombów inspirowany jest wzornictwem obecnym w rzemiośle Łemków m.in. na krywulkach.

Romby skłaniają się ku wspólnemu centrum, z którego niejako “skapują” trzy malejące koła. Są one odzwierciedleniem wielokropka, który symbolizuje urwanie wypowiedzi, niedokończenie historii. Wskazuje on, iż wspomniane państwa zamierzają wspólnie, w ramach Euroregionu, nie tylko kontynuować i kultywować historię poszczególnych grup, ale również tworzyć nową opowieść o współczesnych Łemkach, Bojkach, Pogórzanach, Dolinianach, mieszkańcach Zemplina, Zamagurie, czy Sarisa, zapewniając im należne miejsce we współczesnej i przyszłej Europie. W przypadku powtarzania wzoru, poszczególne znak łączy okrąg, który zapewnia ciągłość graficzną i dodaje większego ciężaru symbolicznego, odnosząc się do noszonych przez kobiety korali.

Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom. Jednocześnie chcemy podziękować za wszelkie nadesłane prace, doceniając trud jaki podjęli wszyscy uczestnicy, aby zgłębić temat. Mamy nadzieję, ze zdobyta przy tworzeniu wzorów wiedza, będzie inspiracją do kolejnych ciekawych projektów.

Społeczność

Co zobaczyć?


Gdzie spać?


Co zjeść?


Produkty


Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info